De Broekpolder - burgers zorgen voor leefbaarheid in Rotterdamse stadsregio "De Broekpolder is van een lelijk eendje uitgegroeid tot een mooie zwaan" -zo staat te lezen in het Integraal Inrichtingsplan Broekpolder dat in mei 2009 aan het gemeentebestuur van Vlaardingen werd aangeboden (en door het College en de Raad is vastgesteld). Van een slibdepot uit de jaren 1950 en '60 is het gebied uitgegroeid tot het groene hart van de stad. En er is voor het eerst een Integraal Inrichtingsplan gemaakt, om het gebied nog mooier te maken als een buitenplaats voor recreatie en sport, onderwijs, cultuur en natuur. Dit plan is door de Stichting Federatie Broekpolder zo krachtig neergezet, dat dit de gemeente geholpen heeft dit jaar de 'groenste stad' van Nederland te worden. Dat word je immers niet alleen met goed groenbeheer, dat doen wel meer steden. Maar bij papieren plannen alleen mag het voor de Broekpolder niet blijven, het gebied is immers al vijftig jaar zoeklocatie voor woningbouw in de Rotterdamse stadsregio: het is immers hoog, droog, groen en groot. En die zoeklocatie is menigeen een doorn in het oog. Hieronder schets ik de nieuwe toekomst voor de Broekpolder. De basis daarvoor is het Integraal Inrichtingsplan, dat de toegevoegde waarde van het gebied zo zal vergroten dat eventuele eenmalige woningbouwopbrengsten daarbij in het niet vallen. Gerard Litjens is directeur van Bureau Stroming en werkt sinds 2008 voor de Federatie en de gemeente Vlaardingen aan de plannen voorde Broekpolder. Stroming heeft ruime ervaring met natuur- en landschaps ontwikkeling, stimuleert publieke betrokkenheid en voert projecten uit in de gehele Rijn- en Maasdelta. 11 Musis www.stroming.nl www.federatiebroekpolder.nl tekst: Gerard Litjens foto's: Bureau Stroming en Jan van der Ploeg

Musis | 2010 | | pagina 11