Natuurkern Zet de gemeenteraad de burgerparticipatie op het spel? Belangrijke drager van al deze concrete plannen is de vorming van een groen en waterrijk hart van de Broekpolder, met meer ruimte voor natuurwaarden en een aantrekkelijke padenstructuur voor wandelaars, fietsers, ruiters en struiners. Zo'n 180 hectare in het middengebied zal naar verwachting in het komende najaar door de gemeente in samenwerking met het Recreatieschap Midden-Delfland tot een begrazingsgebied worden ingericht met een familiegroep van 25 Schotse Hooglanders. Een ontmoeting met nagenoeg wild levende dieren zal het gebied nog aantrekkelijker maken, de toegankelijkheid neemt zelfs toe. De biodiversiteit zal verder toenemen, de natuurlijke processen zorgen voor betere overgangen van bos naar open terrein. Door meer neerslag in het gebied vast te houden ontstaat er in de laagste delen een schone waterplas. Delen van de bosaanplant zullen op termijn worden omgevormd naar natuurbos. Met deze plannen wordt tegelijkertijd de milieubelasting verminderd, het aanwezige slib in de ondergrond zal deze toekomst niet in de weg staan. De verdere integrale ontwikkeling van de Broekpolder draagt bij tot een leefbaarder stad en Midden-Delfland. De verdere integrale ontwikkeling staat of valt bij een krachtige samenwerking tussen de Federatie, de gemeente, het recreatieschap en de huidige en toekomstige gebruikers. Er is een tienpuntenplan in ontwikkeling, waarin door vele betrokkenen (er zijn meer dan 1000 vrijwilligers actief!) bij de Broekpolder enkele aandachtspunten zijn geformuleerd rond onderwerpen zoals sociale veiligheid en bereikbaarheid. De Federatie heeft zich naar aanleiding van de recente politieke beschouwingen zeer verontrust getoond over dreigende bezuinigingen, juist nu de mogelijkheden er zijn om na jaren van praten en overleg tot realisatie van een waaier aan projecten over te gaan. Vooral baart zorgen dat wegens de voorgenomen bezuiniging het integrale karakter van de aanpak van de Broekpolder verloren gaat en de participatie van burgers op het spel staat. Het zou dan ook politiek en bestuurlijk onverstandig zijn en voor Vlaardingen ook gezichtsverlies betekenen, als deze uitbundig gegenereerde energie van betrokken burgers niet zou worden omgezet in daden. Dan toch maar weer woningbouw?

Musis | 2010 | | pagina 15