Nieuwbakken bewoners veranderend land, verdwenen bestemmingen mmMm tekst: Marleen Brusse foto's: Paul Meuldijk en Cornelia Montfoort Paul Meuldijk: "Nu zijn er weinig echte boeren meer in het gebied. Verschillende hebben gekozen voor een woning in één van de omringende steden. Andere hebben het moede hoofd neergelegd door een steeds dwingender regelgeving en verlies van rendement. Voor een toenemend aantal bedrijven kon of kan ook geen opvolger worden gevonden. Verkopen van de boerderij bleek de enige oplossing. Op die manier sterft langzaamaan het agrarisch gebruik van Midden-Delfland een zachte dood. En verandert gaandeweg de natuurlijke omgeving. En zo gebeurde het dat, waar enkele jaren geleden nog de schaapsfokkerij een echte bron van inkomsten was, nu de kudde van de Agrarische Natuurvereniging Vockestaert in Verdwenen zijn de koeien uit het 'nieuwe' Delfland. Bijna verdwenen althans. Waar zich vroeger grazige weiden bevonden, groeit thans het gras schouderhoog. De weinig overgebleven zwart- of roodbonte Holsteiners, staan in een omgeving waarvan de evolutie ze al sedert mensenheugenis heeft vervreemd. De natuur rondom vraagt om een ruiger ras, dat zich echter weer niet verhoudt tot het agrarisch bedrijf in Midden- Delfland. Hoge akkerdistels, jakobskruiskruid en ridderzuring nemen weer bezit van de velden. In sloten staat metershoog het riet, met smalle paadjes daartussen voor de op 'natuur' verzotte wandelaar. De oude stoffering, de weidehekken en melkschuurtjes raken in verval en boomgaarden staan er verwaarloosd bij. Met bebossing en - deels - parkaanleg wordt een nieuwe polder gecreëerd. Niet langer uitsluitend gebaseerd op het eeuwenoude agrarische karakter, maar in toenemende mate tegemoetkomend aan de recreatiebehoefte van de stedeling. Paul Meuldijk legt de ontwikkelingen in dit gebied al sedert jaren bijna dagelijks vast. Inmiddels zal hij de grootste verzameling foto 's en aantekeningen betreffende ontwikkelingen in dit gebied in bezit hebben. Marleen Brusse putte hieruit. Musis 24 Verwilderd gebied

Musis | 2010 | | pagina 24