Al in 2007 stelde de directeur van het Ruimtelijk planbureau Wim Derksen in 'De Staat van de Ruimte': "Maak ruimte voor flora en fauna en maak je sterk voor de ecologische waarden van Nederland. Maar ga niet net doen alsof daardoor de mythe van de ongerepte natuur bewaarheid wordt Alle bosf hei en meren zijn door mensenhand ontstaanen het is dan ook een 'paradox' om te streven naar ongerepte natuur. Het succes van de Gebiedsvisie 2025 en het Groenfonds Midden-Delfland hangt af van de bereidwilligheid van de verschillende partijen op het gebied van landschaps- en natuurbeheer en met name de eigenaren en gebruikers in zones en dat elke zone zijn eigen functie en daarmee een economische drager heeft. De recreatiegebieden worden in dit kader beheerd door het Recreatieschap Midden-Delfland, het water door het Hoogheemraadschap van Delfland, de natuurgebieden door de Vereniging Natuurmonumenten en het open agrarische middengebied door de melkveehouderij. Het Groenfonds Midden-Delfland is even actief als ambitieus. Het onderkent de noden van de agrarische sector in dit gebied, maar tekenend voor de realistische aanpak is ook het onderkennen van de toenemende stedelijke behoefte aan recreatieve voorzieningen en educatie. Met subsidies worden boeren gesteund in renovatie van hun hoeve en erf en landschappelijk onderhoud. Hiertoe wordt ook het in stand houden van oude graslanden gerekend en onderhoud aan knotbomen, boomgaarden, bescherming van broedplekken en aansporing om zo langzamerhand in Holland zeldzame koeienrassen als de lakenvelders en blaarkoppen heringevoerd te krijgen. Aan de andere kant initieert het Groenfonds mede de openstelling van boerderijen voor de schoolgaande jeugd, de aanleg van weidepaden en het plaatsen van informatiepanelen en bewegwijzering. Natuurbeheer ontbreekt Geen wei, geen eten 27 Musis

Musis | 2010 | | pagina 27