Inhoudsopgave Voorbij, voorbij 3 Musis MUSIS juli-augustus 2010 jaargang 16 no 7 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving. Musis is toegelaten als Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI) 8049 60 057 Uitgever: Stichting Musis Bestuur: Jan Franken, Dick Jansen, Loe Koppejan - voorzitter, Jos Poolman, Karin Visser, (vacature) Redactie en administratie: Broersvest 75-77 3111 ED Schiedam Telefoon: 010 473 55 18 E-mail: redactie@musis.info Hoofdredacteur: Hans van der Sloot Redactie: Jeroen ter Brugge, Theo van Giezen, Sjef Henderickx, Jack Tsang, Rikkert Wijk Eindredactie: Laurens Priester Abonnement: minimaal 32,50 (jaarabonnement 2010) (een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: DK media, Schieweg 93, 2627 AT Delft Telefoon: 015 256 60 10 Mobiel: 06 285 993 70 MUSIS ONLINE OP http://archief.schiedam.nl/ Van januari 2009 tot de maand voorafgaand aan het laatste nummer (juni 2010) is Musis volledig leesbaar op de website van het Gemeentearchief Schiedam publicaties. Het Musisarchief is volledig doorzoekbaar. Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Het onderwijs en educatieve instellingen kunnen op Musis een beroep doen bij het geschikt maken van onderwerpen voor lessen en projecten. Lithografie en druk: TDS printmaildata, Schiedam Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Deze uitgave kwam mede MM tot stand dankzij de steun van het Schiedam Vlaardingen e.o. Fonds Schiedam Vlaardingen e.o. Omslag: De 'wokkei', de fietsbrug tussen de stad Vlaardingen en de Broekpolder - officieel de 'Twist' geheten en ontworpen door Architectenbureau West 8. Foto Jan van der Ploeg. 4 Blankenburgtunnel vernietigt kapitaal en landschap 7 Broekpolder. Grond onder de voeten 11 De Broekpolder - burgers zorgen voor leefbaarheid in Rotterdamse stadsregio 16 De boer en de stad 18 Museumvondsten 20 Was getekend: Octave DeConinck 24 Nieuwbakken bewoners, veranderend land, verdwenen bestemmingen 30 Het water op, waar dat nog kan 36 Een oproep tot doodzonde. Herbouw De Washington aan de Buitenhavenweg 'Hoe genoeglyk rolt het leven Des gerusten Lantmans heen Die zyn zaligh lot, hoe kleen Om geen koningskroon zou geven', dichtte de Abtswouder dichter-boer Hubert Kornelis Poot in 1716. En maakte zijn buurtschap daarmee tot reisdoel voor tal van studenten, taalkundigen en hoogwaardigheidsbekleders die het - voor die tijd ongekend - fenomeen van een dichtende handwerksman met eigen ogen wilden aanschouwen. Opnieuw hebben die laatsten grote belangstelling voor Poots Abtswoude. Maar nu niet vanwege het prachtige, vlakke polderland als bron van poëzie, overpeinzing en inspiratie. Dat is voorbij. Haast voorgoed voorbij. De huidige belangstelling van vermogende stedelingen geldt het onroerend goed, nu de boerenstand sterk in aantal terugloopt. Stukje bij beetje worden de percelen prijsgegeven aan wilde begroeiing, struikgewas en bomen. De polderweggetjes van weleer zijn herschapen in fietspaden ten behoeve van het leger recreanten op een mooie zomerse dag. Ook de vroegere levensaders in dit gebied, de Vlaardingse Vaart en Poldervaart hebben hun eertijdse betekenis verloren. Waar ooit de platbodems voor het vervoer van vee, riet, hooi en spoeling het landschap luister verleenden, tuffen momenteel de dagjesmensen. Als er nog te varen valt, want de Schiedamse Poldervaart, als één der oudste Hollandse kanalen, is momenteel niet meer dan een binnenvijver, waaraan de oorspronkelijke vorm en functie nauwelijks meer kan worden afgelezen. Musis vroeg voor dit zomernummer aan vier fotografen en de twee gemeentelijke archieven om de veranderingen in het landschap rond Vlaardingen en Schiedam in beeld te brengen. Dit leverde schitterende indrukken op. Die echter tevens de noodzaak onderstrepen om nu vooral goed na te denken over wat wij willen dat onze kinderen straks, buiten de stadsgrenzen, zullen zien.

Musis | 2010 | | pagina 3