Op de alleroudste kaarten komen ze al prominent voor: de acht kilometer lange Vlaardinger Vaart en de twee kilometer kortere Poldervaart in Schiedam. Hun grote - vroegere - betekenis is op de kaarten in één oogopslag zichtbaar. Ook op de meest recente. Als brede kanalen doorsnijden ze het netwerk van sloten in het vlakke polderland. Hun betekenis als boezem is geminimaliseerd. Hun betekenis voor waterrecreanten is daarentegen omgekeerd evenredig toegenomen. Voor de Vlaardinger Vaart geldt dit meer dan voor de Poldervaart. Ooit een belangrijke boezem voor de Delflandse polders, met maar liefst zeven grote molens over een afstand van ternauwernood zes kilometer, is de Poldervaart aan beide kanten afgesloten en langzaamaan verworden tot een parksingel in het stedelijk gebied. Nauwelijks herkenbaar is hoe de vaart ooit een dominant element in het polderlandschap vormde en een bron was van mythen en verhalen, waarvan er verschillende terug gaan tot de middeleeuwen. De Poldervaart is in 1280 aangelegd als 'Nieuwe Vaart'. Uit deze tijd stamt ook de eerste 'reisbeschrijving'. Daarin maakt een scheepspassagier gewag van een vaartocht vanaf de Merwede (Nieuwe Maas.) naar het Hof van Holland (Den Haag) waarbij hij zowel links als rechts in de verte een kerktoren waarnam. De vaart werd eeuwenlang gebruikt voor de afwatering van de oostelijke ambachten van het Hoogheemraadschap van Delfland: Vrijenban, Hof van Delft, Berkel, Kethel en Pijnacker. De vijf ambachten hadden ieder een eigen sluis, die in 1587 werden vervangen door een grote sluis genaamd de Vijfsluizen in de Vlaardingerdijk tussen Schiedam en Vlaardingen. Ook bij de aansluiting op de Schie was een sluis. Deze kon voor de scheepvaart worden geopend. Bij de het dempen van de aansluiting op de Schie en Vijfsluizen, beloofden stadsbestuur en Hoogheemraadschap dat het karakter van de vaart als 'landmark' tot in lengte van dagen behouden zou blijven. Helaas bleken de dagen kort. Al meteen werd het fraaie, in 1864 gebouwde industrieelclassicistische Stoomgemaal Van der Goes afgebroken. Het gemaal, dat lange tijd Delflands belangrijkste gemaal was, werd al voor de Tweede Wereldoorlog buiten gebruik gesteld. Als monument was het echter - ook in 1965 al - het behouden meer dan waard. Voor de vaart zelf had Schiedam al evenmin veel respect. Waar nodig werd het beeld aangepast aan de luimen van het moment. Met hier en daar een brug, een dam, een versmalling van de vaart werd de Poldervaart in korte singels geknipt. Het verband ertussen is zoek. De historische referentie eveneens. Een geweldige 31 Musis

Musis | 2010 | | pagina 31