-r~i iPWi van verschillende kreken met gegraven kanalen. In het verloop van vaart, deels recht en deels bochtig, is de ontstaansgeschiedenis nog steeds zichtbaar. Als gevolg van de inversie van het landschap ligt het wateroppervlak - eertijds lager dan het aangrenzende land - nu tussen kaden hoog boven de aangrenzende polders. Het landschap rondom de Vlaardinger Vaart wordt ook wel het "Kleine Groene Hart" genoemd. Het is één van de weinige gespaard gebleven natuurgebieden in dit deel van Nederland en behoort tot de mooiste stukken van Midden-Delfland. Het gebied is van groot belang voor de lokale flora en fauna. mogelijkheid om de Poldervaart als diagonale scheiding tussen het 'oude' en het nieuwe Schiedam een functie te geven is net zo lang verlummeld tot er met die vaart echt niets meer te beginnen viel. De Vlaardinger Vaart is een beter lot beschoren. Nog steeds is de vaart een boezemwater voor de achterliggende polders. Z'n betekenis als transportweg heeft de Vlaardinger Vaart echter allang verloren. Daar staat tegenover dat de betekenis als recreatiewater omgekeerd evenredig is gegroeid. De Driesluizen tussen Kortedijk en Hoogstraat vervullen dan ook niet langer een vitale rol in waterhuishouding van het hoogheemraadschap, maar zijn voor de watersport van betekenis als toegangsdeur tot de vaart, de daarachter gelegen Vlietlanden, de Bommeer en de Foppenpias. Ook voor de spaarpot van het hoogheemraadschap zijn ze niet zonder belang. De sluis wordt slechts geopend na een geldinworp in de daartoe bestemde automaat. Het ledigen geschiedt in het drukke jaargetijde dagelijks. Het grootste verschil tussen de Vlaardinger Vaart en Polder vaart in Schiedam vindt z'n oorzaak in de ligging van de eerste. Waar de Poldervaart praktisch geheel is opgenomen in het stedelijk weefsel en is opgedeeld in vijvers, stroomt de Vlaardinger Vaart door het open Midden-Delfland en vormt daarmee een historisch geheel. De Vlaardinger Vaart verbindt over een afstand van acht kilometer de Gaag in Schipluiden met de Oude Haven in Vlaardingen. De vaart is een oud afwateringskanaal dat reeds voor 1250 als zodanig in gebruik moet zijn geweest. De waterloop is ontstaan door het verbinden van delen jjgfe, TgriTii "hW1 |w?s - 33 Musis

Musis | 2010 | | pagina 33