Natuurliefhebbers, watersporters, fietsers en wandelaars kunnen hier hun hart ophalen. Het is een gebied waar de tijd schijnbaar heeft stil gestaan; oude boerenhoeves met fraaie boerenerven, smalle polderweggetjes met karakteristieke knotwilgen en koeien en schapen in de weilanden. De Vlaardinger Vaart geeft rechtstreeks toegang tot de Vlietlanden met de daarin centraal gelegen Foppenpias en het Bomnreer. Het natuurgebied de Vlietlanden is niet toegankelijk via land. De enige manier om er te komen is via de vlieten vanuit Maassluis of de Vlaardinger Vaart vanuit Vlaardingen. De Vlietlanden liggen in een - relatief hooggelegen - boemzemwater en het gebied geldt als een van de weinige nooit ingepolderde veengebieden in Zuid- Holland. Het ongeveer honderd hectaren grote natuurgebied is eigendom van Natuurmonumenten. Er liggen vogelrijke hooilanden en veenmosrietlanden die het hele jaar door de broed- en foerageerplaats voor vele soorten vogels zijn, terwijl er ook een aantal zeldzame planten groeien, zoals de breedbladige orchis, veenpluis, moeraskartelblad en de echte koekoeksbloem. Wie de laatste resten van het oudste Holland met eigen ogen wil zien, gaat dus in Vlaardingen of Maassluis het water op. De Vlaardinger Vaart is een beter lot beschoren. Nog steeds is de vaart een boezemwater voor de achterliggende polders. Z'n betekenis als transportweg heeft de Vlaardinger Vaart echter allang verloren. Daar staat tegenover dat de betekenis als recreatiewater omgekeerd evenredig is gegroeid. 35 Musis

Musis | 2010 | | pagina 35