Verhaal Monumenten zijn kaal en levenloos, als je er geen verhaal bij vertelt. Dan klopt er geen hart in. Daarom is de Grote Kerk ook zo vooruitgegaan met Het Lam van Sjef Henderickx. Dit uit brokstukken van de Beeldenstorm opgebouwde kunstwerk roept een centraal verhaal in herinnering uit de geschiedenis van de Grote Kerk. Je sluit de ogen, je laat de preek aan je voorbijgaan, je hoort het zandsteen uiteenspatten op de vloer, je stelt je de vloeken en de ruwe grappen van de watergeuzen voor die ruim baan hebben gemaakt voor het protestantisme en een dominee op de kansel in plaats van een pastoor. Dat verhaal brengt de Grote Kerk tot leven. Het schept warmte. Ook een herbouwde Washington is een molen met een verhaal. Hij is niet voor niets genoemd naar de eerste president van de Verenigde Staten, want Schiedam onderhield uitstekende betrekkingen met de founding fathers van de grote natie aan de overkant van de Atlantische Oceaan. John Adams, Washingtons opvolger als president, is zelfs door de Schiedamse branders op een groots diner onthaald. Daarna werden er zaken gedaan.Ze leverden op krediet enorme hoeveelheden jenever voor het Amerikaanse leger, dat - toen nog onder generaal George Washington - aan het opbouwen was. Levenselixer Sterke drank was het levenselixer van achttiende-eeuwse legers. Zodra er ergens een oorlog uitbrak, plaatsten de generale staven dan ook gigantische bestellingen waarbij hun agenten Schiedam zelden voorbij gingen. Levering was altijd op krediet. Het was dus van belang zaken te doen met de winnende partij. Anders kon je naar je centen fluiten. Toen Adams - in 1780 - als vertegenwoordiger van de Amerikaanse opstandelingen - naar Nederland kwam, lag het absoluut niet voor de hand dat deze succes zouden boeken. Toch gingen de Schiedamse branders voluit met Adams in zee. De balans sloeg in zijn voordeel om, omdat men in Schiedam veel sympathie koesterde voor de Amerikaanse vrijheidsstrijd. De stad kende veel patriotten die ook in ons land zelf hervormingen wensten en een nieuwe politiek. Zij herkenden zich in de idealen van Adams en de Amerikaanse founding fathers. Mede daarom gokten zij op zijn overwinning - en zij wonnen de hoofdprijs. De Amerikanen hebben hun jenever na de zege keurig betaald in snoeiharde gouden dollars. Eén van de hoofdrolspelers in deze solidariteitsbeweging met de Amerikaanse revolutie was een voorzaat van Carel Nolet en zijn zoons die met hun wodka opnieuw het hart van de Verenigde Staten hebben gewonnen. Een herbouwde De Washington zou een levend bewijs zijn voor de oude vriendschapsbetrekkingen tussen Schiedam en de Verenigde Staten. Nu al bezoeken veel Amerikaanse toeristen Delfshaven, van waaruit in de zeventiende eeuw de Pilgrim Fathers vertrokken om Boston en de staat Massachusetts te stichten. 37 Musis Emmaplein en Singel met molens De Eendracht en De Washington (rechts) aan de Broersvest op de achtergrond, circa 1900.

Musis | 2010 | | pagina 37