'tölXMto' Ze leverden op krediet grote hoeveelheden jenever. De Amerikanen hebben hun jenever na de zege keurig betaald in snoeiharde gouden dollars. In 1785 al hadden patriottische branders hun nieuwe moutmolen op de Noordvest De Vrijheid gedoopt. Toen ze opnieuw maalcapaciteit nodig hadden en in 1792 een broer van De Vrijheid verrees op de Broersvest, lag de naam bijna voor de hand: Washington, naar de held en de goede vriend aan de andere kant van de Atlantische Oceaan die daar in de politiek had waargemaakt waar de patriotten van Schiedam vergeefs naar haakten. Drie andere molens op de Broersvest werden trouwens ook met politieke namen getooid: De Eendracht, De Batavier en De Meyboom (symbool van vrijheid). Dit verhaal verrijkt de historische waarde van de Schiedamse molens. Het injecteert deze met nieuw leven. Het geeft er een extra betekenis aan. Een herbouwde De Washington zou een levend bewijs zijn voor de oude vriendschapsbetrekkingen tussen Schiedam en de Verenigde Staten. Nu al bezoeken veel Amerikaanse toeristen Delfshaven, van waaruit in de zeventiende eeuw de Pilgrim Fathers vertrokken om Boston en de staat Massachusetts te stichten. Tien minuten verderop met de touringcar houden de molens de wacht om de binnenstad van Schiedam. Als je weet, dat die molens een rol hebben gespeeld bij de vrijheidsstrijd van jouw natie, dan wil je daar ook langs: om De Washington te bezoeken en om De Vrijheid in werking te zien en om een borrel te proeven van het soort dat de soldaten van Washingtons leger kregen uitgereikt. En om de gedenksteen voor Adams te fotograferen, die we - nu ik erover nadenk - ook wel ergens op een mooie plek in een oude muur kunnen metselen. Je kunt je zelfs een historische driehoek voorstellen: Pilgrim Fathers in Delfshaven, molen De Washington in Schiedam, Poortgebouw op Rotterdam-Zuid, waar honderdduizenden emigranten doorheen zijn getrokken op weg naar New York. Dit verhaal, deze combinatie, maken zelfs een doodzonde en heiligschennis vergeeflijk. Wees trots. Herbouw De Washington op de Buitenhaven. Geef Schiedam een van zijn mooiste en spannendste verhalen terug. Musis 38 Oranjestraat 2, Postbus 448, 3100 AK Schiedam - tel. 010 473 89 88 - fax 010 473 32 32 - www.habetsenvanleeuwen.nl Bij ons kunt u terecht voor persoonlijke en professionele rechtsbijstand op het gebied van: personen- en familierecht, waaronder echtscheiding scheidingsmediation sociale zekerheid arbeidsrecht immigratierecht letselschade Aan de hand van uw inkomen bekijken wij, met u samen, de mogelijkheden om in aanmerking te komen voor door de overheid gefinancierde rechtshulp. Op 15 september aanstaande vindt de eerste Dag van de Scheiding plaats. Deze dag is een initiatief van de Vereniging Familierecht Advocaten en Scheidingsmediators. Twee van onze advocaten zijn bij deze vereniging aangesloten. Op de Dag van de Scheiding kunt u tot 20.00 uur terecht op ons kantoor. U kunt dan vrijblijvend uw (eerste) vragen meenemen. Het advies geeft u een eerste inzicht in de gevolgen en keuzes voor uw situatie. U kunt hierover meer lezen op: www.dagvandescheiding.nl JJOHiN AIMMS.Cejsantdei" tb jjSoord-Americafcke Staaten, J i n rü'Vwf'iijqjik' Neerlanden. A Portret van John Adams 1735-1826door Reinier Vinkeles, ca. 1780 kopergravure

Musis | 2010 | | pagina 38