Blankenburgtunnel vernietigt kapitaal en landschap tekst: Peter de Lange foto's: Cornelia Montfoort Arm Vlaardingen! Nu de Groenste stad van Nederland, straks misschien weer één van de vuilste? De voortekenen zijn ongunstig. Op de horizon staan de asfaltmachines klaar om de A4 en A24 aan te leggen. Donkere wolken pakken zich ook samen boven de Broekpolder. De natuurontwikkeling in de voormalige gifbelt loopt ernstig gevaar. Is het niet door een snelweg, dan wel door bezuinigingen, of anders door een bodemsanering die weinig goeds voorspelt voor de beplanting. Musis 4 Vlaardingen heeft altijd geprofiteerd van de ligging aan het water. Maar langzaam maar zeker begint die strategische positie de oude haringstad nu op te breken. In 1967 bracht de eerste Beneluxtunnel de stad nog tot nieuwe welvaart door de snelle verbinding met de petrochemische industrie op de zuidelijke Waterwegoever. De tweede oeververbinding bij Vlaardingen, de Blankenburgtunnel die bedrijfsleven en overheid nu naar voren schuiven, kan wel eens een tegengesteld effect hebben. Die tunnel lijkt de weg te effenen naar nog veel meer kilometers asfalt - en dus naar nog veel meer lawaai en fijnstof. Behalve de mens, krijgt ook het landschap het zwaar te verduren. En dat allemaal als gevolg van de verdere ontwikkeling van de Rotterdamse haven. Wegens de aanleg van de Tweede Maasvlakte heeft de haven behoefte aan betere infrastructuur - aan een tweede tunnel onder de Nieuwe Waterweg die de A20 op de noordelijke oever verbindt met de A15 op de zuidelijke oever. Formeel zijn er twee opties voor deze nieuwe schakel in het wegennet: de Blankenburgtunnel tussen Maassluis en Vlaardingen en de Oranjetunnel tussen Hoek van Holland en Maassluis. Maar die laatste mogelijkheid komt nauwelijks in beeld. Overheid en industrie lobbyen eendrachtig voor de Blanken burgtunnel. De burgemeesters van Maassluis, Vlaardingen, Schiedam en Midden-Delfland protesteerden in april bij minister Eurlings krachtig tegen deze vooringenomenheid die volgens hen berust op gemanipuleerde gegevens die de Oranjetunnel zo ongunstig mogelijk voorstellen. Bewonerscomités in de Zuidbuurt en Maassluis-Oost lieten zich in juni in soortgelijke termen uit in een brief aan Eurlings. Een grootschalig project als de Blankenburgtunnel zal, waarschuwen bestuurders en bewoners, een eeuwenoud weidelandschap volledig verwoesten. Om de tunnel van twee keer drie rijstroken aan te sluiten op de A20 zal halverwege Vlaardingen en Maassluis een groot en lelijk verkeersplein worden gebouwd. En dat is nog niet het einde van de exercitie. Liggen tunnel en verkeersplein er eenmaal, dan is niet uitgesloten dat vanaf de A20 een aansluiting met de toekomstige A4 tussen Delft-Zuid en Vlaardingen-Noord tot stand wordt gebracht. Doemdenken? "Het is niet ons idee, het is een idee dat al heel lang leeft bij de overheid," aldus Tom van der Sar, woordvoerder van de verontruste bewoners in Maassluis-Oost. ledereen kan dit draaiboek tegen het licht houden en op zijn waarschijnlijkheid beoordelen. Daarvoor zijn een paar simpele hulpmiddelen voldoende: een pc en een niet al te recente wegenkaart van Zuid-Holland, bijvoorbeeld een gezamenlijke uitgave van ANWB en provincie. Tik om te beginnen op internet www.autosnelwegen.nl in en raadpleeg daar de geschiedenis van het Nederlandse wegennet. Met het Rijkswegenplan uit 1968 op het scherm wordt duidelijk waarom de overheden nu zo krachtig pleiten voor de Blankenburgtunnel. Die tunnel werd namelijk 42 jaar al heel Hier ligt volgens één der varianten de oostelijke toegangslus tot de Blankenburgtunnel.

Musis | 2010 | | pagina 4