5 Musis precies ingetekend op de plaats waar hij nu wordt gepromoot: tussen Maassluis en Vlaardingen. En waar wegen elders in Nederland nog wel eens door Rijkswaterstaat uit de plannen werden geschrapt, bleef de tweede tunnel bij Vlaardingen in iedere nieuwe editie van het rijkswegenplan en het Structuurschema Verkeer en Vervoer gehandhaafd onder de vermelding A24. Zie onder andere de edities 1979, 1983, 1988 en 2002. De Oranjetunnel daarentegen is in geen enkel schema te vinden. In latere edities van het structuurschema werd deze randweg weer uitgestuft. Maar wil dat ook zeggen dat hij nooit geheel of gedeeltelijk zal worden aangelegd? Ligt de tunnel er eenmaal, dan zal de A20 in beide richtingen met één rijstrook worden verbreed om de nieuwe verkeersstromen te kunnen verwerken. De vraag is of dat voldoende zal zijn. Om stagnatie op het Kethelplein en in de Beneluxtunnel (prognose: vol in 2020) door verkeer uit noordelijke richting te voorkomen, ligt het voor de hand om het verkeer op de A4 of hier volgens een andere variant. Ook op de provinciale wegenkaart is te zien dat al heel lang rekening wordt gehouden met geen andere tweede oeververbinding dan de Blankenburgtunnel. Op de kaart werd ten oosten van Rozenburg het tracé voor de aanlanding van de tunnel op de zuidelijke oever al vele jaren geleden ingetekend. Het zandlichaam ligt er ook al jaren. Een imaginaire rechte lijn in noordelijke richting om aansluiting met de A20 tot stand te brengen loopt dwars door het Lickebaertbos en de Zuidbuurt. Een onthullend beeld van de mogelijkheden die Rijkswater staat voor ogen staan als de tweede Waterwegtunnel er eenmaal ligt, geeft het Structuurschema Verkeer en Vervoer uit 1979. Uit die beleidsnota blijkt dat de A24 vanaf de A20 eerst aansluiting zal zoeken via een nieuw aan te leggen weg ten noorden van Vlaardingen met de A4 door Midden-Delfland, om vervolgens ten noorden van Schiedam en Rotterdam door te lopen naar Overschie, waar hij aansluit op de A13. Vandaar vervolgt de A24 zijn loop langs de Doenkade en passeert Lansingerland om tenslotte een kilometer of vijftien oostelijker bij Moordrecht weer aan te sluiten op de A20. Zou dit scenario werkelijkheid worden, dan ligt er straks parallel aan de A20 ten noorden van Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam een tweede randweg oost-west. dat de Botlek en de Maasvlakten als bestemming heeft al vóór het Kethelplein te laten afbuigen. Het lijkt dan logisch dat al snel zal worden gepleit voor een directe verbinding tussen de nieuwe tunnel en de A4.Voor een verbindingsweg tussen de Blankenburgtunnel en de A4 is maar één tracé denkbaar: door de Broekpolder en de Holiërhoekspolder, met ter hoogte van de Holyweg een brug over of een aquaduct onder de Vaart. Is dat het eindplaatje dat Rijk en Rotterdam voor ogen hebben? De Notitie Reikwijdte en Detailnivo van Rotterdam Vooruit ontkent dat nadrukkelijk. De mogelijkheid om de A24 te koppelen aan de A4 is wel onderzocht, maar afgewezen, beweert de Notitie. Want zo n aansluiting tot stand brengen "is fysiek praktisch onmogelijk". Het weggedeelte dat daarvoor in aanmerking komt, ligt namelijk onder de grond (de A4 ligt vanaf de bebouwing bij Vlaardingen/Schiedam-Noord in een tunnel). Ook landschappelijk wordt de A24 ongewenst genoemd, een argument dat merkwaardigerwijs niet speelt waar het de Blankenburgtunnel betreft. Wordt de argwanende burger hier in slaap gesust? Het argument dat je op een tunnel heel moeilijk in de flank een weg aansluit, lijkt valide. Maar het kan ook een cynisch gelegenheidsargument zijn. Achterdocht is gerechtvaardigd.

Musis | 2010 | | pagina 5