Musis 6 De Maaslandse architect Ton Poot meent namelijk dat Rijkswaterstaat om precies dezelfde reden nooit serieuze belangstelling heeft getoond voor zijn alternatieve A4, een snelweg in een tunnel over de volle lengte van Delft tot aan Schiedam, met op het dak een vliet zodat het landschap onaangetast blijft. "Ze willen mijn weg niet, omdat ze er de A24 niet op kunnen aansluiten," aldus Poot. Wat impliceert, dat de door Rijk en Rotterdam geprefereerde variant wel die mogelijkheid zou bieden. En dat is allesbehalve ondenkbaar. In 2007 onderzocht oud-minister Pieter Winsemius voor het Rijk de mogelijkheden om de verkeersstromen ten westen van Rotterdam te verbeteren. In zijn plannen neemt de A24 een prominente plaats in. "Winsemius is nota bene voorzitter geweest van Natuur monumenten. Hij moest zich schamen," zegt Tom van der Sar. Maar dat geldt voor meer partijen. Het Rijk kan aan dezelfde schandpaal worden genageld. Heeft dat niet altijd beweerd dat Midden-Delfland een onmisbare groene enclave in de zuidelijke Randstad is, en voor die streek zelfs een aparte Reconstructiewet in het leven geroepen? Vlaardinger t ,mm «iJll Nieuwe - Waterweg XV~*'1 S - V 'i XTiirè., De drie varianten voor een toegang vanaf de A20 tot de Blankenburgtunnel. In alle gevallen wordt het landschap tussen Vlaardingen en Maassluis zware schade toegebracht. Aanleg van de Blankenburgtunnel mag voor het bedrijfsleven dan gunstig zijn, voor overheid en burgers betekent het project kapitaalvernietiging op grote schaal. De provincie Zuid-Holland heeft veel geld gestoken in de Zuidbuurt en er recreatieprojecten zoals fietspaden, visvijvers en zwemplassen gefinancierd. Onder invloed van die investeringen gingen ook particulieren investeren in dit na het dioxineschandaal in de jaren 1990 leeggelopen veeteeltgebied. Verlaten boerderijen werden voor veel geld opgeknapt, eenvoudige woningen veranderd in villa's. De aanleg van de Blankenburgtunnel maakt al die inspanningen in één klap waardeloos. Een zelfde betoog kan worden gehouden aangaande de Broekpolder. Het tunnelproject is een klap in het gezicht van al degenen die zich hebben ingespannen om op de gifgrond van de Broekpolder een natuur- en recreatiegebied tot stand te brengen. Zelfs als de polder straks niet door de A24 wordt doorsneden, dan nog zal de tunnel de Broekpolder grote schade berokkenen door de herrie en de stank van de verbrede A20 en de aanwezigheid van een groot en luidruchtig verkeersplein op hemelsbreed een of twee kilometer afstand. Die betonnen megaconstructie binnen zicht- en gehoorafstand laat zich moeilijk verdragen met de intentie van het inrichtings plan dat de Federatie Broekpolder met zoveel geestdrift heeft opgesteld en dat onder andere het creëren van "struingebieden" en "ruige natuur" voor ogen heeft. Met de stiltebeleving in de Broekpolder zal het na de bouw van tunnel en verkeersplein voorgoed gedaan zijn. De omliggende gemeenten kunnen weinig uithalen om het tunnelproject tegen te houden. De Blankenburgtunnel is, evenals de A4, ondergebracht in de Crisis- en Herstelwet, en dat label maakt verzet door lagere overheden kansloos. Het zal geen toeval zijn dat de gemeente Vlaardingen eind vorig jaar de Aalkeet Binnen- en Buitenpolder opnam in het Landschapsontwikkelingsperspectief (LOP) in een poging ongewenste ontwikkelingen tegen te houden. De polders kregen in het LOP de exclusieve bestemming agrarische activiteit. Een groene omgeving is voor Vlaardingen onmisbaar, staat in het document: "Het Midden-Delflandgebied met de Broekpolder is van cruciaal belang voor de verdere ontwikkeling van Vlaardingen als aantrekkelijke woonstad. Dit is ook één van de speeipunten in het Actieplan Wonen. Bij wonen in een vitaal Vlaardingen hoort dit groene en open gebied dat op loopafstand volop gelegenheid biedt om te wandelen, te fietsen, te varen of rustig te zitten. Met de verschillende polders binnen en buiten onze gemeente hebben de bewoners van Vlaardingen een prachtige plek om te recreëren. Van dit mooie gebied moeten we gewoon volop kunnen blijven genieten," aldus wethouder Jan Robberegt. Het LOP is te beschouwen als de opvolger van de Reconstructie wet, een door de rijksoverheid getroffen regeling die moest voorkomen dat Midden-Delfland verloren zou gaan door de oprukkende verstedelijking. Hoe gemakkelijk een overheid zijn eigen regels oprekt, blijkt uit de voortvarendheid waarmee nu het tunnelproject in het weidegebied is gedumpt. Voor asfalt is geld, op natuur wordt beknibbeld. En de Groenste Stad van Nederland wordt het kind van de rekening. In de Voorjaarsnota 2010 kondigen burgemeester en wethouders van Vlaardingen een versobering aan van het budget dat voor het Herinrichtingsplan Broekpolder was uitgetrokken. Er zit niets anders op. De gemeente krijgt straks minder geld uit Den Haag dat draconisch in de overheidsuitgaven gaat snoeien. Voor de polder betekent dit dat er nog wel geld overblijft voor nieuwe wandelpaden, maar dat andere recreatievoorzieningen, zoals het educatieve archeologische park dat het leven in de Steentijd zou nabootsen, voorlopig van de baan zijn. Voorts kan de Broekpolder ook nog te maken krijgen met een bodemsanering. Volgens een recent rapport van Milieudienst Rijnmond DCMR brengen hoge concentraties bestrijdingsmiddelen in de grond het risico van "doorvergif tiging" met zich mee. Het gif dreigt via regenwormen terecht te komen in de magen van mollen en merels en via deze dieren weer in het vet van roofvogels en vossen. Het rapport beveelt voor ongeveer de helft van de totale oppervlakte van de polder - inclusief de golfbaan - een spoedeisende sanering aan, anders is de ecologische schade niet te overzien. De aard van die sanering wordt niet omschreven en is onderwerp van nader overleg tussen gemeente, provincie en milieudienst. Maar de gemeente Vlaardingen gaat er vanuit dat ongeacht de gewenste methode, saneren hoe dan ook gevolgen zal hebben voor de natuurwaarde van het gebied. "Bijvoorbeeld omdat er bomen gekapt moeten worden." Natuur verwoesten om de natuur te herstellen, Vlaardingen is goed de weg kwijt.

Musis | 2010 | | pagina 6