aansluit op de verdere natuurontwikkelingen in Midden- Delfland. Daar mag dus niets anders meer gebeuren. Het triadeonderzoek van Grontmij/Aquasense maakt duidelijk dat de bodemverontreiniging in de Broekpolder nog steeds van de hoogste orde is. Wie van mening is dat de tijd z'n werk wel zal hebben gedaan, en hoopt op de mogelijkheden van anaerobe bacteriologische afbraak, wordt door Grontmij om de oren gemept. Nog steeds is het gevaar van uitspoeling naar het grondwater levensgroot en blijken drins en zware metalen nog in onverminderde hoeveelheden aanwezig in het slib. Elke gedachte aan een andere bestemming dan als gebied voor actieve natuurrecreatie wordt daarmee vanuit het oogpunt van volksgezondheid bij voorbaat van tafel geveegd. Daar kan dus niets meer gebeuren. Vlaardingen heeft uit de Broekpolder overigens politieke en promotionele munt weten te slaan. Yvonne Batenburg, voorzitter van de Federatie Broekpolder stelde het in een felle toespraak tot de gemeenteraad op 30 juni 2010 aldus: 'In de afgelopen zeven jaar is door samenwerking tussen burgers en overheid in Vlaardingen een doorbraak gerealiseerd in een decennia durende politieke patstelling: de bestemming van de Broekpolder. De gemeenteraad heeft in januari 2006 de politieke moed gehad om de Federatie van Gebruikers van de Broekpolder te benoemen als democratisch experiment. Er zijn vele gesprekken gevoerd met college en gemeenteraad over de principes die aan die samenwerking ten grondslag liggen. Die zijn vastgelegd in een convenant tussen de Federatie en de gemeente'. Hiermee werd een democratisch instrument van burgerparticipatie op het hoogste niveau gerealiseerd. 9 Musis Geschonden vertrouwen Natuurontwikkeling heeft al geleid tot verrassingen in het gebied Yvonne Batenburg, voorzitter Federatie Broekpolder, biedt het plan Broekpolder aan wethouder Jan Robberegt aan. De draconische beslissing om de subsidie aan de Federatie Broekpolder terug te brengen tot tien procent was voor de voorzitter van de Federatie aanleiding tot de volgende toespraak onder de titel 'Over geschonden vertrouwen en een verloren Broekpolder'. Onder andere stelde zij: "Het is waar, in Vlaardingen, evenals in alle andere Nederlandse gemeenten moet bezuinigd worden. Dat kan op ons begrip rekenen, maar bezuinigen op het vertrouwen dat de burger in de overheid stelt is geen goede zaak en dat is wat hier staat te gebeuren als u instemt met het wegbezuinigen van het Integraal Inrichtingsplan Broekpolder wat tevens raakt aan het voortbestaan van de Federatie Broekpolder. Want dat is in feite wat het college voorstelt door 90% te bezuinigen op de plannen voor de Broekpolder zonder ook maar met ons te overleggen in de aanloop tot de Voorjaarsnota. De eindverantwoordelijkheid hiervoor ligt bij u, want uw raad beslist, heeft het laatste woord." "Flet Integraal Inrichtingsplan Broekpolder is zoals bekend een doordachte, samenhangende aanpak met een duurzaam, kwaliteitsgericht eindresultaat waarin vele aspecten tot hun recht komen. Uw raad heeft dit plan vastgesteld, daar kunnen niet ongestraft twee zaken worden uitgelicht en de rest voor onbepaalde tijd zonder geld in de ijskast worden geplaatst." "Floe de geloofwaardigheid van de gemeente zelf daarmee op het spel staat, zodanig dat het - om het zacht uit te drukken - neigt naar 'onbehoorlijk bestuur'." "Door de belangeloze inzet van burgers in die Federatie blijkt het mogelijk om dingen te organiseren en te realiseren die al jaren eerder aangepakt hadden moeten worden om te voorkomen dat andere overheden de Broekpolder nog steeds als mooie bouwlocatie willen aanmerken. Deze Federatie betrekt burgers en bedrijven en instellingen en scholen in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis positief bij de Broekpolder, met zeer veel succes. Zonder de steun van de gemeente, college en raad, voor het Integraal Inrichtingsplan Broekpolder verliezen wij, verliest Vlaardingen, zijn geloofwaardigheid bij de burgers en dat tast de integriteit aan van het wezen van de Federatie Broekpolder. Wij kunnen onze rol als publieke ontwikkelaar van de Broekpolder met tal van groepen en als werver van fondsen niet geloof waardig spelen als onze primaire partner, de gemeente, niet achter ons staat. Dat zou ook niet eerlijk zijn naar de andere burgers die wij vragen mee te denken en werken in het vertrouwen dat met de resultaten van deze inzet redelijk en verstandig door het gemeentebestuur wordt omgegaan."

Musis | 2010 | | pagina 9