Het Westwijkgevoel is nog springlevend tekst: Peter de Lange foto's: Eric van Straaten Wat voor Parijs geldt, geldt voor alle steden, groot en klein. Het leven van de meeste mensen speelt zich af op een paar vierkante kilometer. Ze begeven zich alleen buiten hun vertrouwde omgeving als daar een noodzaak voor is. Die gedachte trof mij toen ik afgelopen zomer meewerkte aan Buiten Beeld, een kunstproject in de Vlaardingse Westwijk. De Westwijk was voor mij tot op dat moment gewoon een van de wijken in de stad waar ik al 35 jaar woon. Ik kom er zelden, alleen als daar een aanleiding voor is - zie boven. Ik had nooit overwogen dat het omgekeerde óók geldt. Dat Westwijkers zelden in het centrum van Vlaardingen komen. Zij wonen, winkelen en sporten in hun eigen wijk, en vaak werken ze er nog ook. Hun kinderen gaan er op school en in veel gevallen woont de familie een paar straten verderop. Dat de Westwijk een op zichzelf staande leefgemeenschap is met een geheel eigen karakter die in menig opzicht verschilt van andere delen van Vlaardingen ontdekte ik tijdens een serie openbare gesprekken die ik voerde met wijkbewoners. Deze talkshow was bedacht door Ineke Hagen en Eric van Straaten, de initiatiefnemers van Buiten Beeld. De gesprekken vonden plaats in een speciaal voor de gelegenheid gebouwd houten chaletje in het park langs de Buys Ballotsingel. Dit plantsoen is door eerdere Buiten Beeldactiviteiten de laatste jaren uitgegroeid tot een levendige ontmoetingsplaats voor wijkbewoners. Buiten Beeld is een kunstproject met veel gezichten, dat telkens op een andere manier tracht wijkbewoners door middel van kunst nader tot elkaar en tot hun wijk te brengen. Op de middelbare school luisterde ik met enig ongeloof naar de docent Frans, die vertelde dat veel inwoners van Parijs praktisch hun hele leven doorbrengen in hun eigen wijk, en behalve voor hun dagelijks werk, andere delen van de stad zelden of nooit betreden. Genoegen nemen met een leven op een beperkt oppervlak en vrijwillig afzien van de verlokkingen van een wereldstad: ik kon het mij maar moeilijk voorstellen. Ik had altijd gedacht dat Parijzenaars voortdurend bezig waren zich massaal te vertreden in de Jardin de Luxembourg, dat ze 's avonds uit alle hoeken van de stad naar de Champs Elysées stroomden om er op een terrasje een glas wijn te drinken, dat ze op zondagen als mieren door het Louvre krioelden en zich verdrongen rond de Mona Lisa, en zich vervolgens naar de Eiffeltoren spoedden om vanaf de top een trotse blik te werpen op hun Eeuwige Stad. Het dagelijks leven van het gros van de Parijse bevolking ziet er natuurlijk een stuk minder romantisch uit. Ook al wonen ze dan in een stad met wereldfaam, hun dagen verlopen net eender als die van 99 procent van de mensheid. Dat wil zeggen, ze doen boodschappen, kopen een krantje, drinken een glas bier en gaan eens naar de bioscoop, en dat doen ze inderdaad allemaal in hun eigen wijk, want waarom zouden ze kilometers reizen om dezelfde dingen in een ander deel van de stad te doen? Musis 10

Musis | 2010 | | pagina 10