melden uit Schiedam! door: Hans van der Sloot presentatie van klassiek toptalent. Schiedam doet 't ook, maar dan wat minder. Echter..., één instelling gaat zowaar niet geheel voorbij aan het landelijk thema 'De smaak van de 19de eeuw' Maar geheel passend in de gevestigde Schiedamse traditie van herhaling en veronachtzaming van de plaatselijke geschiedenis, presenteren de bibliotheken 'Stadserf' en 'Noord' een bescheiden expositie van voorwerpen uit de historische collectie van het Stedelijk Museum. Schiedam zal men er vergeefs zoeken. De relatie tussen het thema van de Open Monumentendag en de keuze van de conservator laat overigens ook aan duidelijkheid te wensen over. Niet door kennis gehinderd Maar wat had Schiedam in de negentiende eeuw nu aan smaak' te bieden, buiten de aankleding van woonhuizen en de smaak op het gebied van de architectuur, die in genen dele afwijkt van hetgeen elders werd neergezet? Want die negentiende eeuw is ook de tijd dat de distillateurs zich wel degelijk realiseerden dat zij tegemoet dienden te komen aan de snel veranderende smaak van het publiek en mode van dat moment. De tweede helft van negentiende eeuw is ook de periode dat het distillateursvak tot volle wasdom komt. Met een enorme diversiteit aan producten, recepten, presentaties en reclame-uitingen van onder andere Distilleerderij C. Meijer Co, Hasekamp, J. Wittkampf, Legner, J.J. Melchers, P. Melchers, Coebergh, Joh. Vrijmoed, Joh's de Kuyper, J.A.J. Nolet, A. Nolet, de Schiedamsche Alcoholfabriek, Piet van Gent, Daalmeijer, de Wed. Floryn, Simon Rynbende, Jansen en Wouterlood, Duys Co, Schade en Buysing, Hoppe, Daniël Visser - de Graauwe Hengst, Visser Co - De Vink, Linnenbrink, Cohn Zn, Herman Jansen met zijn Louter kabouter, Houtman Co, A. de Waard, Adrianus van den Eelaart, S.A. Maas, Meder, Wenneker, Distilleerderij en Limonadefabriek Voogd, Branderij-distilleerderij A. de Koning, the Netherlands Distilleries, Vrijland van der Hoogen Distilleerderderij en Gistfabriek en Hoboken de Bie. Het comité Open Monumentendagen gaat hieraan volledig voorbij. Evenals aan de talloze recepten waarmee de Schiedamse distillateurs nationaal en internationaal roem vergaarden en bon ton waren in het gezelschap van Neder lands goede smaak. Zoals de 'nieuwe oogst' bessenjenever waarmee Coebergh en Rynbende, tot ver in de twintigste eeuw het publiek verrasten. En niet te vergeten de vele verschillende citroenjenevers, de vlierbessenjenevers, de talloze kruidenbitters en de talloze, in Schiedam gestookte, likeuren als onder andere Juffertje in het groen, Hempje licht op, Hansje in de Kelder, Half om half, Curagao blauw en wit, Hoe langer hoe liever. Voorburg, Bruidstranen, Oranjebitter, Alsem, Kola- en Kinawijn, Drie maal drie, Eau de ma tante, Kraamanijs, Pruimpje prik in, Roosje zonder doornen, Kummel, Persico en Parfait d'amour om maar een paar willekeurige negentiende-eeuwse likeuren te noemen. Wie het heeft over smaak en goede smaak kan er niet aan voorbij wat nationaal en internationaal aan Schiedamse producten werd weggenipt. Behalve dan het - niet door kennis daaromtrent gehinderde - comité Open Monumentendagen. Toch verdient het werk van het comité enige waardering. Men moet zich realiseren dat de organisatie van de Open Monumentendagen een heidense klus is en dat vooral heel wat stedelingen er de lange wandelingen voor over hebben om her en der binnen te gluren. Maar jammer blijft het dat deze Open Monumentendagen volstrekt voorbijgaan aan de betekenis van Schiedam in relatie met de smaak van de negentiende eeuw. En hoe de distillateurs met groot succes de smaak van het moment wisten te treffen. Voor wat de beschrijving van achtergronden betreft, komt het programma niet verder dan het eeuwige historische prakje vol kommer en kwel en vol fouten bovendien. Terwijl er zoveel te vertellen zou zijn. Met deze keuze wordt maar al te duidelijk gemaakt waarheen het met de discussies over lokale geschiedenis, de historische collectie en het Jenevermuseum in de nabije toekomst zal gaan. Op deze manier naar nergens. istilleerderij C. Meijer Co. De Palmboom, rechts die van A. van Hoboken. 23 Musis

Musis | 2010 | | pagina 23