Ger Lagendijk: spelersmakelaar en gangmaker tekst: Jack Kerklaan foto: Ton den Haan Geheel onverwacht is op 11 augustus 2010 de bekende voetbalmakelaar Ger Lagendijk (68) overleden. De (vroegere) zaakwaarnemer van onder meer Erwin en Ronald Koeman stierf aan een hartstilstand tijdens een maaltijd waarmee hij zojuist een succesvolle contractverlenging van de Braziliaanse aanvaller Everton bij Heracles had afgerond. De naam van Ger Lagendijk is aan Schiedam verbonden door zijn jarenlange spelen voor Hermes DVS. Eerst als profvoetballer, later als amateur. Voetbal domineerde het leven van Ger Lagendijk. Behalve als speler onderscheidde hij zich als scheidsrechter, bestuurder, spelersdirecteur en zaakwaar nemer voor vele spelers en trainers in binnen- en buitenland. Tijdens de viering van het 125-jarig bestaan van Hermes DVS leidde hij als presentator de grote gala-avond. Jack Kerklaan portret teerde hem in de jubileumuitgave 'de Hermeskist' als één van de Hermes DVS- leden die een stempel op de vereniging hebben gedrukt. Zijn verhaal, in de typische stijl van de 'razende Radio-Rijnmond reporter, Schiedamkenner van binnenuit, gepassioneerd voetballer en zelfs door het klokken van de Grote Kerk niet tot zwijgen te brengen Jack', gaat hierbij. "Van nature driftig ben ik geheel buiten mezelf getreden en heb de scheidsrechterlijke dwaler een e vragen wie hem had durven schoppen draaide De Bruin zich om, waarna ik me in een flits, gespeel Piet van derTuijn die het veld was opgelopen. Met de woorden 'Piet wat doe jij nou, dat kost de ve Nederlandse hooligan geboren. Alleen door een interne bekentenis voor het bestuur van Hermes D voorkomen. Aan arbiter Cees de Bruin heb ik mijn schanddaad echter pas opgebiecht toen ik op mi enkele incidenten het boetekleed heb aangetrokken. Musis 26 Wild geraas en gedaas, turbulent tumult en boude boutades en van tijd tot tijd in opspraak geraken, maken van de flamboyante Ridderkerkse verzekeraar, adviseur in het betaalde voetbal en spelersmakelaar Ger Lagendijk een in de regel incidentrijke verschijning. De - in de nacht van donderdag de dertiende op vrijdag de veertiende - geboren Ridderkerker Ger Lagendijk kwam pas na omzwervingen via GOAL, Feyenoord, VVV, ADO, de Volewijckers en een kort Amerikaans avontuur bij de San Francisco Golden Gate Gales (het latere gefuseerde Vancouver White Caps van de Holiday on Ice-directeur George Flaherty) met de legendarische Hongaarse international Ferenc Puskas, in 1970 op 28-jarige leeftijd voor de transfersom van 2.500 gulden naar Hermes DVS over van tweede divisionist Zwolsche Boys. Toen nog onwetend dat hij bij Hermes DVS zijn actieve voetbalcarrière uiteindelijk als amateur zou eindigen. Na de euforische jaren die aanvingen met de strijd om het landskampioenschap in 1952, wist Hermes DVS zich in de loop van de jaren I960 met een gemiddeld bezoekersaantal van tegen de tweeduizend toeschouwers alsmede een bescheiden KNVB-budget, met wisselend succes te handhaven in de laagste divisie van het betaalde voetbal. Daarvoor moesten de magere inkomsten dan wel steevast worden aangevuld door noest fondsenwervingswerk, onbezoldigde bardiensten, supportersbusreis-verkoop bij sigarenwinkelier Pauw van Eijk en het leuren met totoformulieren. Uit dit houtje-touwtjes- vernuft van de club, het in noodgevallen mondjesmaat bijspringende stadsbestuur plus de binnendruppelende bijdragen vanuit een klein bedrijvennetwerk, was het mogelijk de toentertijd geldende premies van 75 gulden per gewonnen wedstrijd, 37 gulden 50 bij een gelijkspel en niets bij verlies voor de contractspelers bijeen te schrapen. Onderhandelingssluwe Ger Lagendijk wist, volgens eigen zeggen, tijdens de contractbesprekingen ook nog eens 50 consumptiebonnen per week voor zichzelf los te weken. Deze ongeacht de uitslag.

Musis | 2010 | | pagina 26