Antropoloog observeert Nieuwland en in oktober kijken wij mee Drie jaar bewoonde filmmaker/antropoloog Steef Meyknecht een flatje boven de voormalige bibliotheek op het dr. Wibautplein 147. In oktober is het resultaat van dit verblijf op TV Rijnmond te zien: een driedelige serie over het leven en streven in Nieuwland. Titel: Rook, Gezag en Rummikub. Meyknecht doceert visuele antropologie aan de universiteit van Leiden. De serie is dan ook geen gewone documentaire, maar het filmisch verslag van sociaalantropologisch onderzoek dat door beeld en geluid zo voor iedereen toegankelijk wordt. Op 18 september vindt in Nieuwland de - besloten - première plaats. Meyknecht vindt dat de mensen die hem met camera en al in hun dagelijkse doen hebben toegelaten, de eersten horen te zijn die het product in zijn geheel te zien krijgen. Hij gaat er overigens ook anderen bij uitnodigen: de gezagsdragers en de beleidsmakers die met hun maatregelen een grote maar vaak onbedoelde invloed uitoefenen op het leven aan de basis van de samenleving. tekst: Han van der Horst foto's: Steef Meyknecht "Ik bedrijf sociale antropologie met een observerende camera", verklaart Meyknecht. "Ik draai het liefste gebeurtenissen. Daar moet je de tijd voor nemen en deze film is in anderhalf jaar tot stand gekomen. Ik denk dat je daardoor mensen aan het woord kunt laten van wie de stem anders nooit gehoord wordt. De mensen die het voor het zeggen hebben, zijn heel slecht geïnformeerd over wat er in de basis van de samenleving gebeurt. Daar komen ze niet binnen. Kijk maar eens naar een man als burgemeester Wolfson van Utrecht als hij met een cameraploeg van Nova de zogenaamde probleemwijken ingaat. Hij spreekt met de tien procent blanke ouderen die nog in de wijk wonen, want met hen kan hij zich verstaanbaar maken. Hij aait de Marokkaanse en de Turkse kindertjes over hun bol en dat is het dan. De grote Turks- Marokkaanse middenmoot spreekt hij niet, want die kan hij slecht verstaan. Wel zegt hij dat hij keihard zal optreden tegen hun kinderen, de overlast gevende hangjongeren. Zero Tolerance. Een forse beslissing, gebaseerd op heel weinig informatie. Het gaat mij er niet om of dat goed of slecht is. Ik stel dat vast. Ik vind het leuk om dat soort dingen te laten Musis 4 Uli's tabakswinkel aan de Troelstralaan

Musis | 2010 | | pagina 4