"Heel wat van mijn studenten zijn documentairemaker gewor den. Ik maak ze duidelijk, dat ze in de grote concurrentie strijd alleen kans maken als ze heel goed onderzoek doen en daardoor iets vinden dat nieuw is, dat nog niet bekend is. Dat lukt alleen door je in je onderwerp onder te dompelen. Participerende observatie heet dat. Je gaat deel uitmaken van de gemeenschap die je beschrijft. Daarom heb ik ook dat flatje in Nieuwland betrokken. Alleen als je er bij hoort, kun je de dingen van binnenuit bekijken. Daarbij is het wel noodzakelijk dat je te allen tijde jezelf blijft. Als je een rol speelt, dan wordt dat meteen afgestraft, vooral als je probeert je dommer of armer voor te doen dan je in werkelijkheid bent. Dat hebben mensen feilloos door. Door die participerende obervaties kom je voorbij de clichés uit de krant en de politiek. Anders dan mis je de emotie en dan mis je de sfeer. Die zijn essentieel om werkelijk te begrijpen wat er aan de hand is. En dat kost veel tijd. Mijn geluidsmensen lopen soms weg. Die vervelen zich kapot. Ik sta daar de hele dag rond te hangen, maar we filmen niet de hele tijd. Ik sta processen te volgen en dat houden zij niet vol. Er gebeurt veel van hetzelfde zeggen ze, het gaat maar door. Maar ik ben al tevreden als ik aan een hele dag filmen twee minuten bruikbaar materiaal overhoud." "Mijn God, wat een wijk" Ook in Nieuwland slaagde Meyknecht er naar eigen zeggen in de clichés te overstijgen. "Mijn God, wat een wijk. Ik ging dus voor het eerst naar mijn flatje, Wibautplein 147. Staat me er een hele groep van die jongens voor de deur. Dat zag er dreigend uit en ik dacht: nu moet ik mij wel een houding geven. Alle krantenartikelen over Vogelaarwijken spookten door mijn hoofd, maar zij zeiden 'dag meneer' en hielden de deur voor mij open.. Ik wilde ook het gezag in mijn documentaire opnemen. Ik kwam in contact met een buurtagent - boom van een kerel - die heel goed was ingevoerd. Die man heeft de dienst verlaten, want hij moest van de korpsleiding een buurtagentcursus volgen waarin hij moest leren drie soorten psychologie van elkaar te onderscheiden. Ook verwachtten ze van hem, dat hij een werkstuk schreef over de plaatselijke politiek van Rotterdam. Terwijl ik concludeerde: die man moet geen les krijgen. Die moet les geven. Nou speelt zijn opvolger een belangrijke rol Ik draai het liefst gebeurtenissen. in de film, Ferry Lockhorst, ook een boom van een kerel. De school heb ik erin gebracht om iets van de dynamiek in de wijk te laten zien en de dames van de Rummikub vertegenwoordigen de geschiedenis. Zij zijn allemaal een jaar of tachtig en zij vertellen hoe het vroeger was en hoe ze het heden meemaken. Uli's sigarenwinkeltje was een belangrijk ontmoetingspunt in de buurt waar de jongeren terecht kunnen. Het is verbijsterend dat planologen nog steeds wijken ontwerpen met huizen en groen en straten en alles, maar dat zij geen ruimte maken voor ontmoetingspunten. In de ontwerpen van nieuwe wijken zit nergens een buurthuis. En ondertussen verbazen de lui die het voor het zeggen hebben, zich erover dat kinderen lastig zijn. Dat komt omdat ze planologisch zo raar bezig zijn. Alsof er geen kinderen geboren worden." Diverse subsidiegevers Steef Meyknecht heeft Nieuwland niet zelf ontdekt. Hij werd op de wijk gewezen door de Delftse onderzoekers Leeke Reinders en Mariska van Meijeren, die in opdracht van Woonplus onderzoek moesten doen naar het Nieuwe Tuinen Project. Meyknecht: "Reinders vroeg mij om voor zijn eindverslag de fotografie te verzorgen en een filmplan te schrijven. Woonplus heeft dat toen gefinancierd. Zo heb ik Nieuwland ontdekt. Door die fotografie kwam ik in contact met het onderwerp en besloot ik een scenario te schrijven. Als je met zo'n project start, dan moet je eerst bij de omroepen een uitzendgarantie zien te regelen. Dat is mij uiteindelijk bij RTV Rijnmond gelukt. Dat komt misschien door het enthousiasme van Kees van der Wel, de adjunct-directeur. Hij is zelf in Nieuwland opgegroeid. Op basis daarvan kon ik ondersteuning krijgen van diverse subsidiegevers. Ook Kijk eens naar de Mgr. Nolenslaan. Dat is de leukste winkelstraat van Schiedam. Daar is het altijd druk. Daar kennen ze geen leegstand. Dat komt door de inzet van allochtone ondernemers. 7 Musis Eerste schooldag Ababil

Musis | 2010 | | pagina 7