Beeld van het nieuwe depot. Rotterdamsch Nieuwsblad tussen 1937 tot 1975 uitgaf, maar hij heeft inmiddels 22.000 boeken in een bibliotheek die hij niet als verzamelaar heeft, maar puur als naslagbibliotheek. De meeste kennis heeft hij echter 'gewoon' mondeling verworven, door te vragen en vooral dóór te vragen. Op iedere vraag heeft Jan Anderson een antwoord. Hij de vleesgeworden erudiete autodidact. Hij weet alles, ook wat nergens meer te vinden is, omdat hij het heeft gehoord van de gebruikers van het voorwerp. Die voorwerpen worden niet meer gebruikt en de gebruikers zijn allang dood. Dat zal met Jan Anderson ooit ook het geval zijn en dan verdwijnt al die kennis met hem. De voorwerpen in de collectie hebben dan wel een naam, een datum en een beschrijving, maar geen levendig verhaal over het dagelijks gebruik en de mensen die het gebruikten. Eigenlijk zou iemand zijn kennis moeten opschrijven, per soort voorwerp, liefst met een digitale recorder zodat aan ieder verhaal een foto van het voorwerp gekoppeld kan worden, een digitale catalogus dus. Als iemand dat wil doen, is Jan Anderson graag twee volle dagen per week beschikbaar en is Nederland een belangrijk digitaal naslagwerk rijker. Een paar uur in het depot van het Streekmuseum Jan Anderson met de naamgever van dat museum is een bijzondere ervaring. De kijker en toehoorder verveelt zich geen moment. Hij krijgt een eerlijk en deskundig antwoord op iedere vraag. Jan Anderson is een meer dan bevlogen verzamelaar, maar ook een solist, een alleenganger om maar een veelzeggend Germanisme te gebruiken, die altijd zijn eigen boontjes heeft gedopt en dat nu weer doet met zijn schitterende nieuwe depot. Het is heel bijzonder: een monument met een bijzondere historische betekenis dat een collectie herbergt waarvoor exact hetzelfde geldt. Toen het niet liep met het museum in wording, zocht Anderson zijn eigen oplossing en dat is hem gelukt. Hij is nergens uitgestapt, maar men heeft hem gewoon nooit meer benaderd. Hij vindt het prima, het museum is een stichting die voortreffelijk functioneert en daarmee is de toekomst ervan verzekerd. Jan Anderson is niet tegen samenwerking, maar hij is er ook niet op uit. Zijn leven lang wilde hij zijn gelijk krijgen, dat is hem weer gelukt. rjfÜiÜÈ Sjablonen voor muur- en plafonddecoraties. Looprek 11 Musis

Musis | 2010 | | pagina 11