gevaar. Als zeventiende-eeuwer beschouwde hij de slaven handel, als een - min of meer geaccepteerd - onderdeel van de wijdverbreide zeeroverij waarin de islamieten een leeuwenaandeel hadden. Het beeld dat de vaderlandse geschiedenisboekjes en websites schetsen van de (Barbarijse) piraterij is onvolledig en veelal bezijden de waarheid. Zo zal Geert Wilders - toen hij voor de camera het kostuum van Michiel de Ruyter aantrok - zich zeker niet hebben gerealiseerd dat zijn grote held een aanzienlijk vermogen bij elkaar had gebracht, juist met het voor eigen rekening slim handeldrijven met Marokkaanse heersers. De Ruyters bekendheid met de politieke verhou dingen in de westelijke Maghreb met z'n talrijke stammen en evenzovele islamitische schakeringen bracht hem ertoe het beruchte zeeroversnest Salé te hulp te schieten toen dit door Algerijnse piraten werd belaagd. Het lukte De Ruyter de Algerijnen te laten afdruipen, waarna hij te paard en in triomf het Marokkaanse kuststadje werd binnengeleid. Niets geen heldendaad dus die de veiligheid van Nederlandse koopvaarders moest beschermen, zoals de schoolboekjes willen. Integendeel, De Ruyter verjaagde de ene piraat om de andere vrije vaart te kunnen garanderen. Meerledig economisch belang Het economisch belang van de christenslaven was meerledig. Voorop stond voor de eigenaar de mogelijke winst die te behalen viel uit het vrijkopen van de slaaf. Vooral als de betrokkene lid was van een vermogende familie of mocht rekenen op de hulp van een van de vele slavenkassen die de Republiek telde. Ook de arbeidskracht en in een aantal gevallen de nautische kennis telde. Bekend zijn de namen van tal van slaven die hun kunde in dienst van de zeerovers stelden en zelf beruchte kapers werden zoals bijvoorbeeld Claes Compaen die in het Kanaal en de Middellandse zee meer dan driehonderd schepen buitmaakte en zijn winsten vooral besteedde in de havens van de Barbarijse kust. Aan het eind van zijn werkzame leven wist Compaen een pardonbrief te verkrijgen van de Staten-Generaal, maakte een knieval voor Frederik Hendrik en woonde tot zijn dood vredig in het West-Friese Oostzaan. Een andere bekende kaper die het op een akkoordje gooide met de Noord-Afrikaanse zeerovers was Simon de Danser. De Danser ontzag als piraat op de Middellandse zee alle schepen die onder Nederlandse vlag voeren. Simon de Danser was een overtuigd calvinist die in de Algerijnse havens waar hij zijn buit bracht als een vorst Musis 14 Tromilèn ViZUEtiZ. Ihtsncx SxTKuaoHjs Pars Griinaifik Kaart van Barbarije, de kust van Noord-Afrika, uit circa 1650 van Johannes Janssonius.

Musis | 2010 | | pagina 14