tekst: Jeroen tér Brugge foto's" Arie Wapenaar De reiziger die op station Vlaardingen-Oost op de trein wacht, hoeft zich niet te vervelen. Sinds eind 2006 speelt zich hier voor zijn of haar ogen een vrijwel continu schouwspel af van afmerende of wegvarende schepen, vrachtwagens die af en aan rijden en 'tugs' die de trailers of opleggers aan en van boord rijden. Daar waar voorheen het Havenbedrijf Vlaardingen Oost gevestigd was, vestigde zich in 2006 de Norfolkline. Deze rederij, die zich bezighoudt met een dagelijkse ferrylijndienst op Felixstowe en Killingholme in oostelijk Engeland, vertrok in dat jaar uit Scheveningen. De gewenste uitbreiding was daar niet mogelijk, terwijl ook de afwikkeling van het vrachtverkeer, dwars door Den Haag, deze locatie ongunstig maakte. Dynamiek heeft het de stad zeker gebracht. Er is altijd beweging op de Vlaardingse terminal. Maar niet alleen daar, ook de Zuidelijke Randweg en de aansluiting op de rijksweg wordt aardig in gebruik gehouden. Dit niet altijd tot groot genoegen van de andere weggebruikers. Toen de ferrydienst een aantal jaren geleden begon, moesten de Vlaardingse en Schiedanrse forenzen duidelijk wennen aan de regulier optredende verstoppingen en bijbehorende vertragingen. Inmiddels lijkt iedereen er aan gewend en brengt het vrachtverkeer naast goed gevulde wegen en uitlaatgassen zeker ook levendigheid in het Vulcaanhavengebied. De schepen die vanuit Vlaardingen varen behoren tot het rij-op-rij-aftype: de losgekoppelde trailers worden met 'tugs', kleine krachtige wagentjes, aan boord gereden en er aan de andere kant van de Noordzee weer mee vanaf gereden. De op enorme parkeerplaatsen gestalde trailers worden daar weer door trucks opgepikt en vinden hun weg door Engeland en vice versa. Een enkele trailer krijgt zijn eigen truck mee. Voor de chauffeurs van deze combinaties is een beperkt aantal slaapplaatsen (circa tien hutten) aan boord beschikbaar. Zij rijden hun eigen combinatie aan en van boord. De overige trailers worden door walpersoneel met hun tugs verplaatst. Dit laatste gebeurt met een noodtempo, maar met grote nauwkeurigheid en souplesse. Zo robuust als de tugbestuurders ogen, zo kundig verstaan zij hun vak. De kunst is bij grote drukte natuurlijk zo veel mogelijk trailers aan boord te stouwen, waartoe de belader een beladingsplan opstelt. Hierbij wordt vooral ook rekening Het parkeerterrein biedt plaats aan honderden trailers en trucks. De schuin gemarkeerde parkeervakken vergemakkelijken het in- en uitrijden en leveren een fraai lijnenspel op. Het terrein is hermetisch van de buitenwereld afgesloten en wordt zorgvuldig bewaakt. 25 Musis

Musis | 2010 | | pagina 25