De schepen die vanuit Vlaardingen varen behoren tot het rij-op-rij-aftype: de losgekoppelde trailers worden met 'tugs', kleine krachtige wagentjes, aan boord gereden en er aan de andere kant van de Noordzee weer mee vanaf gereden. De op enorme parkeerplaatsen gestalde trailers worden daar weer door trucks opgepikt en vinden hun weg door Engeland en vice versa. gehouden met de stabiliteit van het schip. Deze belader zit in een klein kantoortje in de laadruimte achter zijn computer, waar hij de balans van het schip bewaakt. Disbalans wordt met het verplaatsen van ballastwater gecompenseerd. Los van hun gewicht, wordt ook naar het type oplegger en de lading gekeken. Koelwagens worden op het dek met een elektriciteitsnetwerk verbonden en trailers met giftige of explosieve stoffen krijgen een aparte plaats. De meeste trailers hebben een Nederlands, een Pools of ander Oost-Europees nummerbord. Veel transportbedrijven varen vaak met dezelfde rederij, waar zij gunstige tarieven kunnen bedingen. Losse rijders wisselen nog wel eens van maatschappij of lijndienst. Met de definitieve overname op 13 juli 2010 van de Norfolkline door het Deense DFDS (een afkorting voor 'Det Forenede Dampskibs-Selskab1/ 'De Verenigde Stoomschip Maatschappij') is de keuze aanmerkelijk kleiner geworden. Met name de Stena Line, die vanuit Hoek van Holland een lijndienst onderhoudt op Harwich en Killingholme, vormt een concurrent op de vrachtvaart. DFDS is een van de grootste spelers op het gebied van de Noord-Europese passagiers- en vrachtvaart. Langzamerhand zullen alle schepen van de Norfolkline een metamorfose ondergaan, die visueel begonnen is met het ontkleuren van de schoorstenen. De lichtblauwe kleur is inmiddels vervangen door een donkerblauwe en de Maersk-ster (voorheen eigenaar van de Norfolkline) heeft plaatsgemaakt voor het witte DFDS-kruis. Tegen het einde van 2011 moet de operatie gereed zijn en zullen de schepen geheel in donkerblauwe monstering en met nieuwe namen onder DFDS-vlag varen. 'Norfolkline' is dan exit en het bedrijf zal als 'DFDS Seaways' ook naar buiten toe een nieuwe fase zijn ingegaan. DFDS is dan wel een oer-Deense rederij, sinds 2004 is het onderdeel van de Franse gigant op gebied van transport, milieu en energie, Veolia. De weggebruiker zal weinig voor- of nadeel van de overname ondervinden. Vooralsnog blijft de Vlaardingse terminal gehandhaafd, wat na de investeringen in 2006-2007 niet zal verbazen. Maar de overname heeft niet alleen een andere kleur schepen en een naamsverandering tot gevolg. De lijndienst op Killingholme is per 1 augustus 2010 beëindigd en vervangen door een die op Immingham vaart. DFDS had in de Maasvlakte-terminal al een verbinding met deze Humberhaven, die een ander deel van het Nederlandse wegtransport dan het Vlaardingse bedient. In 2009, nog onwetend van de aanstaande overname, maakten Arie Wapenaar, fotograaf met een voorliefde voor het maritieme en een aansprekende staat van dienst, en Jeroen ter Brugge, hoofd collecties van het Maritiem Museum Rotterdam, een documentaire reis met de Maersk Flanders mee. Doel was het type vrachtvaart in beeld en geschrift vast te leggen voor de collectie van het museum. Het leverde een prachtige reeks foto's met beschrijvingen op, die na nog geen jaar alweer 'historisch' genoemd mogen worden. Hierboven is een selectie van beeld materiaal van de activiteiten aan de Vlaardingse wal getoond. 27 Musis Bij de Norfolkline-terminal Vlaardingen werken ongeveer 150 mensen, waarvan een groot deel in het kantoor. Bij een balie melden de chauffeurs zich om hun trailer in of uit te klaren. Ladinggegevens worden overlegd en gedocumenteerd. Aan boord bevindt zich een beperkt aantal hutten voor meerijdende chauffeurs. Ten behoeve van de meereizende passagiers staat een eigen eetruimte ter beschikking, waar een door Fillipino 's bereide maaltijd met een drankje kan worden genuttigd. Kranten en een TV met satellietverbinding zorgen voor verder vermaak. Poolse truckers hebben net hun trailers afgeleverd en wachten in Vlaardingen op hun volgende rit. Strikte voorschriften stellen het dragen van veiligheidshesjes op de terminal verplicht.

Musis | 2010 | | pagina 27