-r - - h zijn diagonale lijnen enerzijds ruimtelijken hebben gemaakt, maar tegelijk ook veel intiemer dan het ooit was. Misschien dat dat ook wel komt omdat het plein vroeger zo bitter weinig te bieden had. De warme kleuren van het plaveisel en natuurlijk de spectaculaire terrazzo-ruit geven het plein nu een weldadige rust en een soort knusheid die hier tussen de omringende bebouwing jarenlang heeft ontbroken. Dat nieuwe elan maakt het aantrekkelijker om op een van de nieuwe banken plaats te nemen, of om even te pauzeren op het terras van het etablissement Ka de Bolle, vanwaar veel van het plein is te overzien. Het plein vraagt de aandacht van degene die het betreedt, noopt tot bezinning. Vooral de ruit van terrazzo is natuurlijk een blikvanger bij uitstek, met de 32 platen, waarop de afbeeldingen van vissen, trekschuiten en paarden, bloemen en wat al niet, veel bekijks trekken. Het is een soort stripverhaal waarin de geschiedenis van de Waal en de gedempte Biersloot uit de doeken wordt gedaan. Toch hebben veel passanten er nauwelijks oog voor, steken vrijwel gedachteloos het plein over, werpen soms een vluchtige blik op de voorstellingen, zonder daar verder bij stil te staan. Wie wel de tijd neemt, ziet hoe er hier en daar verrassingen en grappen in dit onderdeel van het plein zijn gestopt. De stenen brieven en ansichtkaarten bijvoorbeeld. De ontwerpers van het nieuwe plein hebben zelf een van de kaarten gesigneerd. En op een andere kaart wensen een wethouder en een oud-wethouder de bewoners van Vlaardingen 'veel plezier op het plein'. Tja. Uitleg Nadeel van het beeldverhaal is dat veel ervan bijna niet zonder uitleg kan, uitleg die op het plein voor de toevallige passant niet is te vinden. Dat het blauwe middendeel bijvoorbeeld het water verbeeldt dat hier vroeger stroomde is nog tot daar aan toe. Maar wat is de band tussen de trekschuit en de paarden met Vlaardingen? En wat hebben de plaatsnamen in het midden van de afbeeldingenrijen en op de hoeken van de ruit voor betekenis? Voor velen zullen die afbeeldingen een raadsel blijven als niet ergens een korte gggssss SHESB SB5I verklaring is te lezen hoe vanuit Vlaardingen met de trekschuit tal van omliggende plaatsen waren te bereiken, enzovoort. De afwerking van het plein ziet er verzorgd uit: de bomen zijn subtiel beschermd, het water vloeit midden op het plein weg door met licht gemarkeerde goten en lichtmasten rijzen als rietstengels op. Kosten noch moeite zijn gespaard Vlaardingen een prachtig plein te geven, dat ergens het midden houdt tussen een intiem stadshart en een vriendelijk monumentaal gebaar. Maar de operatie is pas echt geslaagd te noemen, wanneer ook aan nog enkele andere voorwaarden wordt voldaan. Een bruisend plein staat of valt natuurlijk met een goede programmering. Hoe die zal uitpakken moet de toekomst uitwijzen. Maar de levendigheid van een plein heeft ook alles te maken met zijn omgeving. Daaraan mankeert nog wel het een en ander. Het plein oogt nu nog te veel als een vreemde eend in een niet helemaal passende context. De bebouwing aan alle kanten van het plein kan nog wel een stevige impuls gebruiken om zich niet alleen met het plein te kunnen meten, maar het ook ten volle tot zijn recht te kunnen laten komen. Het architectenbureau Geluk en Treurniet heeft in het winnende ontwerp al een duidelijke voorzet voor zo'n ingreep gedaan: het betreurenswaardig grauwe grindbetonnen uiterlijk van het wokrestaurant dat vanaf het Liesveldviaduct over het plein heen kijkt zou plaats moeten maken voor een prachtige trap, die de het plein een passende entree geeft en tegelijk dienst kan doen als tribune voor de activiteiten die op het plein plaatsvinden. Alleen al dit ontbrekende element verdient razendsnelle verwezenlijking. Het maakt het Veerplein meer open. Het voegt aan de beleving van het plein een extra dimensie toe, die nu nog veel te weinig tot zijn recht komt: het plein biedt juist van bovenaf een prachtige aanblik. Pas na de bouw van de trap is volop van het plein te genieten. Dan zijn de patronen in de betegeling goed te zien en komen de verhoudingen van de terrazzoruit werkelijk tot ontplooiing. Degene die vanaf de trap het plein benadert, heeft een riant uitzicht over datgene waarin hij vervolgens met een goed gevoel afdaalt. Het Veerplein is een aanwinst voor Vlaardingen, maar daarbij mag het niet blijven. Het kan nog net een slag beter: bouw die trap en maak het plein af! Wat als eerste opvalt is dat de nieuwe inrichting en het uitrollen van het 'Nieuw Vlaardings Tapijt' het plein met zijn diagonale lijnen enerzijds ruimtelijker hebben gemaaktmaar tegelijk ook veel intiemer dan het ooit was. Aï/Vkriri-v .'W' -Ti 29 Musis

Musis | 2010 | | pagina 29