daar niet direct aan in haar Trap, maar het project hoort wel helemaal thuis in haar oeuvre, waarin altijd verwijzingen zijn te vinden naar de kortstondigheid van de jeugd en de vergankelijkheid van het leven. Bloemen en kinderen zijn haar symbolen bij uitstek. Die twee komen terug in bijna alles wat zij maakt; in haar onnavolgbare, uit Rouveense lappen textiel samengestelde zeventiende-eeuwse stillevens, maar ook in de monumentale kunstwerken als de zeventien kinderportretten in het Sophia kinderziekenhuis in Rotterdam, waar zij bloemen en kindergezichten op een ontroerende manier laat samen vallen. Een soortgelijke combinatie paste zij toe in een op schuifwanden aangebracht kunstwerk voor de Raad voor de Kinderbescherming in Den Haag. Op het middenpaneel is een groepsfoto met kinderen afgedrukt. Wordt een van de deuren aan weerszijden opengeschoven, dan staan de kinderen opeens achter bloemenstruiken. Bloemen speelden in haar eigen jeugd een voorname rol. De bloeiende planten in de vensterbank thuis die haar als kind in hoge mate fascineerden, staan haar ook na al die jaren nog haarscherp voor de geest. In 2007 maakte ze er vier schilderijen van, met op ieder doek één enkele plant op uitzonderlijk groot formaat. "Voor kinderen zijn de dingen om hen heen overweldigend groot. Wil je die emotie als volwassene oproepen, dan moet je werken op groot formaat." Haar autonome kunst en het monumentale werk dat ze in opdracht maakt gaan goed samen. Uit het een komt inspiratie voort voor het ander. "Grote opdrachten kosten tijd, je bent eerst langdurig bezig met overdenken wat je gaat doen en hoe je het wilt uitvoeren. De beste manier om dat uit te denken is voor mij bezig zijn met mijn stofjes. Mijn textiele kunst is het product van vele uren handwerk. Handwerken is een zeer rustgevende bezigheid. Als ik daar mee bezig ben, kom ik als vanzelf op ideeën voor ander werk." Aan opmerkingen dat haar monumentale kunst grotere eeuwigheidswaarde heeft dan haar werk in textiel omdat hard materiaal duurzamer is dan stof, hecht ze weinig waarde. Heel veel robuuste beeldhouwwerken die in de buitenlucht de tand des tijds trotseerden, hebben een korter leven gehad dan fragiele doeken die veilig binnen hingen in een museumzaal met optimale luchtcondities. De maatregelen die de gemeente Vlaardingen heeft moeten treffen om het granieten 'tapijt' op het Veerplein tegen beschadiging te beschermen, laten zien hoe kwetsbaar zelfs een kunstwerk van het hardste materiaal kan zijn, als er maar onverschillig genoeg mee wordt omge sprongen. Met het deels in terrazzo uitgevoerde Nieuw Vlaardings Tapijt op het Vlaardingse Liesveld toont Wilma Kuil dat ze het weerbarstige materiaal steeds beter gaat beheersen. In de twee bij twee meter grote terrazzoplaten met voorstellingen van onder andere haringenpaarden eendenganzen en trekschuiten, zijn rijke kleurnuances te vinden. Om dat te bereiken moesten opeenvolgende tinten graniet bij elkaar worden gezocht. Een monnikenwerk. 33 Musis

Musis | 2010 | | pagina 33