Dominee Wuister (1928-2010), een Schiedamse jongen tekst: Herman Noordegraaf foto's: Gemeentearchief Schiedam Dominee Wuister was een bekende verschijning in Schiedam. Hij maakte makkelijk contact met mensen en als hij wandelde of boodschappen deed, sprak hij altijd weer met mensen. Ook met de hangjongeren bij de muziektent in de Plantage, vlak bij zijn huis Lange Nieuwstraat 141, was dat het geval. Hij schroomde niet om koffiebars binnen te gaan om onder genot van een kop koffie gesprekken met bezoekers te voeren. Hij bouwde een relatie met voormalige gastarbeiders op. Hij zette zich in voor de bouw van de moskee in Nieuwland en was aanwezig bij de opening van een Islamitisch ontmoetingscentrum. Jaarlijks plaatste hij een advertentie ter nagedachtenis aan zijn schoolvriendje Emile David Kunke genannt Ball, die met zijn ouders en vijf broers op 16 juli 1943 in Sobibor in Polen werd vermoord. Op 4 mei legde hij altijd een krans in de vorm van een Davidsster met gele bloemen bij het oorlogsmomument in de Plantage. Wuister beschouwde zichzelf als een 'Schiedamse jongen' en was zeer aan deze stad gehecht. Hij werd er op 24 september 1928 geboren als tweede kind in een gezin dat verder nog twee meisjes kende. Hij kreeg de voornamen van grootvader Vogelij van moeders zijde: Jan Dirk. Zijn vader werkte bij de spaarbank. Toen deze chef werd, verhuisde het gezin van de Graaf Florisstraat naar de Lange Haven om daar boven de spaarbank te gaan wonen. Zijn vader overleed nog maar 40 jaar oud toen Jan zeven jaar was. Het gezin verhuisde naar de Fabristraat en hoewel het gezin geen armoede leed, was het voor een weduwe met drie kinderen geen vetpot. Zowel de familie Wuister als de familie Vogelij waren sterk meelevende leden van de Nederlandse Hervormde Kerk. Deze kerk kende verschillende stromingen, variërend van zeer orthodox tot vrijzinnig. De families waren de confessionele richting toegedaan: uitgesproken orthodox, maar niet tot de meest zware richting behorend. Onder de confessionelen leefde sterk de gedachte van de Nederlandse Hervormde Kerk als volkskerk. Deze kerk was door God verbonden met het Nederlandse volk en droeg daarvoor ook een speciale verantwoordelijkheid. Daarom moest de kerk zich niet isoleren van de bevolking maar actief naar buiten treden. Wuisters leggen van contacten met mensen buiten de kerk moet men mede in dat licht zien. Partijpolitiek voelden de meesten zich aangetrokken tot de Christelijk-Historische Unie (CHU; opgegaan in het CDA). Ook Wuister heeft altijd grote affiniteit met deze richting gehouden. Tegen die achtergrond moet men ook de woorden zien in de eerder genoemde advertentie voor Emile: 'Ter nagedachtenis aan mijn schoolvriendje, maar ook plaatsvervangend voor mijn volk en Kerk.' Jan bezocht de (hervormde) Dr. de Visserschool in de West- frankelandsestraat (waar Emile Kunke dus zijn klasgenoot en vriendje was) en daarna de Christelijke HBS in Vlaardingen. Hij had HBS-B gevolgd, omdat het zijn voornemen was om ingenieur te worden. Hij was echter gaan twijfelen nadat hij op eerste pinksterdag 1945 - kort na de Bevrijding - in de Grote Kerk de Pinksterboodschap 1945 van de Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk van de kansel hoorde voorlezen. Zij riep het Nederlandse volk (dus niet allen de kerk!) op om het sociale leven op de grondslag van de christelijke gerechtigheid te bouwen en van de onderlinge verantwoordelijkheid. Dit kreeg onder meer zijn concretisering in de afwijzing van zwarte handel, corruptie, oorlogswinst en een pleidooi voor solidariteit. Wuister werd hierdoor zo gegrepen dat hij zich af ging vragen of hij land en volk niet beter zou kunnen dienen door predikant te worden. Hoewel hij in september 1946 op het punt stond om zich in te schrijven bij de Technische Hogeschool in Delft zag hij daar op het laatste moment van af. Hij was vastbesloten om theologie te aan studeren met het oog op het predikantschap. Hoewel het wat betreft kerkelijke ligging voor de hand had gelegen om in Utrecht te aan studeren, werd het Leiden. Hij kon dan thuis blijven wonen om zo kosten te besparen. Na eerst nog Grieks en Latijn geleerd te hebben, begon hij in 1948 met de studie. Na zijn afstuderen was hij predikant in Ophemert (1958), Schipluiden (1964), Nieuwleusen (1968), Scheveningen (1972) om daarna, daartoe uitdrukkelijk gevraagd, als predikant terug te keren naar Schiedam (1983). Daar was hij als zodanig werkzaam tot zijn vervroegde emeritaat in 1990. Hij bleef er tot zijn overlijden wonen in het huis Lange Nieuwstraat 141. Van zijn landelijke activiteiten is te noemen zijn lidmaatschap van de Protestantse Unie. Deze hervormde politieke partij nam in 1946 zonder succes deel aan de Tweede Kamerverkiezingen en functioneerde daarna als een bezinningsgroep die zo nu en dan in de kerk en naar de politiek toe naar buiten trad. Zij wilde leven, handelen en spreken vanuit de leefregels van het Oude en Nieuwe Testament. Wuister was van 1978 tot 1988 redactielid van het blad van de Protestantse Unie, De Vrije Natie.

Musis | 2010 | | pagina 34