Houdt Eurlings de vaart er in? Alternatieve variant A4 nog steeds mogelijk "Een ramp. Ik vond het echt een ramp", Corry Kester (53) herinnert zich haar jeugd op de Adrianushoeve in Midden-Delfland. Ze was dertien toen graafmachines kwamen die de sloten recht trokken en van die apparaten verschenen die al het zand opbrachten.Dat was in 1970. Pal naast de boerderij van Corry's ouders werd het zandlichaam voor de A4 tussen Schiedam en Delft aangelegd. Inmiddels zijn we 40 jaar verder en nog steeds ligt er geen meter asfalt. Wel is er sinds kort een convenant en zelfs - veel sneller dan verwacht - een tracébesluit. Een staaltje daadkracht van minister Eurlings. Corry woont allang niet meer aan de Adrianushoeve. Ze heeft de boerderij van haar ouders verlaten en woont al jaren aan de Kortedijk in Vlaardingen, ver weg van het meest besproken zandlichaam van Nederland. Voor de gelegenheid besluiten we naar de Adrianushoeve te fietsen. Corry's ouders zijn al een tijdje overleden, maar haar zussen Riet (63) en Toos (58) wonen nog altijd in de boerderij die eind jaren dertig door de familie gebouwd werd. Vlakbij de hoeve beklimmen we het inmiddels ingezakte dijklichaam. Het slappe veen is geduldig: nog eens veertig jaar besluiteloosheid en het dijklichaam zal volledig opgelost zijn. We kijken naar Schiedammers en Vlaardingers die hun hond uit laten. Iets verderop stunten enkele heren met hun modelvliegtuigjes. "We leven in het nu", zegt Corry realistisch: "Als die A4 er dan echt moet komen, dan liefst die variant met vaart." Daar lijkt weinig van terecht te komen. Het tracé dat minister Eurlings op 2 september onverwacht presenteerde tijdens de ondertekening van het convenant voor de A4, rept met geen woord over een vaart. Wel voldoet de snelweg zoveel mogelijk aan de Integrale Oplossing Delft Schiedam Midden- Delfland (IODS), een afspraak met de lokale overheden om de A4 zo groen mogelijk in te passen. In de woorden van Rijkswaterstaat: "De A4 Delft-Schiedam wordt een van de best ingepaste wegen ooit. De weg komt onzichtbaar verdiept of ondertunneld te liggen in Rijksbufferzone Middendelfland". Goed geregeld dus, maar waarom zijn er dan toch mensen die een A4 met vaart ambiëren? Prefab-tunneielementen We vragen het Wilfried van Winden, samen met Ton Poot de stuwende kracht achter Stichting A4 met Vaart. De twee architecten proberen al jaren Rijkswaterstaat te overtuigen om ook hun variant mee te nemen in de Milieu Effect Rapportage en bij het aanbestedingsproces. "We zijn niet tegen de A4, maar wel voor een zo groen mogelijke oplossing. Onze variant is beter dan de open tunnelbak die er nu komt.", zegt Van Winden. Hij ontmoet veel scepsis: zo'n A4 met vaart Musis 4 De zussen Corry, Riet en Toos Kester voor de Adrianushoeve in Midden-Delfland. Wilfried van Winden

Musis | 2010 | | pagina 4