A 4 lijkt immers onbetaalbaar. Volgens Rijkswaterstaat is de variant zelfs 400 miljoen duurder. "Onzin!", stelt Van Winden: "Onderzoeksbureau Haskoning schreef dat onze variant 150 tot 300 miljoen euro duurder uitvalt. Dat is minimaal 100 miljoen minder overschrijding. Bovendien ging het bureau ervan uit dat de open tunnelbak van Rijkswaterstaat met een goedkope betonnen vliesconstructie kan worden aangelegd. Dat is onmogelijk. Het wordt een betonbak die 150 miljoen euro duurder uitvalt." Met andere woorden: de variant A4 met vaart zou weieens even duur kunnen uitvallen als de variant van minister Eurlings. Dat beweert niet alleen Van Winden: in 2008 liet wegenbouwer BAM weten de A4 met vaart voor om en nabij het taakstellende budget te kunnen uitvoeren. Een ander argument van Rijkswaterstaat tegen de A4 met vaart is echter dat de aanleg tot vertraging zal leiden. Ook dat bestrijdt Van Winden: "Onze variant is veel efficiënter tekst: Robert van Herk foto's: Jan van der Ploeg te bouwen. Eerst wordt een geul gegraven van Schiedam naar Delft, aan beide zijden komen "docks" waar prefab- tunnelelementen kunnen worden gebouwd. Deze worden via de met water gevulde geul naar de afzinkplek gevaren. Veel efficiënter dan het bekisten van vier kilometer betonbak. Bovendien hoeft er minder diep gegraven te worden: onze tunnel ligt niet helemaal onder de grond, het water ligt op boezemniveau." Boerderij tegen de vlakte Corry en ik verlaten het zandlichaam en fietsen richting Adrianushoeve. Al veertig jaar ligt de boerderij pal naast het beoogde tracé voor de A4. De hoeve wordt door enkele fiere kastanjes aan het zicht onttrokken, vanaf de Woudweg zien we alleen de stallen staan. Via een halfverhard pad fietsen we het erf op. We treffen zus Toos. Ze geniet buiten van het zonnetje en groet ons hartelijk. Straks zullen we aanschuiven, maar eerst laat Corry de weelderige sier- en moestuin zien. Er staan enkele oude fruitbomen. "De boomgaard was eerst veel groter. Een flink deel werd gerooid toen de graafmachines kwamen", zegt Corry. Iets verderop, in de schaduw van enkele wilgen, staat de grafsteen van pa Kester. "Zijn graf is geruimd. Dit leek ons een gepaste plek voor de zerk." Maar voor hoe lang nog? Destijds, bij de aanleg van het zandlichaam, werd een oom van de Kesters uitgekocht: zijn boerderij is gesloopt. Ook een naburige boerderij ging tegen de vlakte. Veertig jaar later is de Adrianushoeve een zelfde lot beschoren. Er is geen plek meer voor. Volgens het tracébesluit van Eurlings komt er een snelweg van twee keer vier banen. Een stuk breder dan in de IODS werd afgesproken, tot ergernis van Wilfried van Winden. Aansluiting op de A24 Van Winden weet wel waarom de variant met vaart niet is overwogen: "Rijkswaterstaat wil stiekem de mogelijkheid open houden om de A24 aan te leggen, een snelweg vanaf de toekomstige Blankenburgtunnel die via de Zuidbuurt en de Broekpolder aan zou kunnen sluiten op de A4. Een snelweg met vaart zou deze aansluiting een stuk duurder maken." Ironisch. De Vlaardingse wethouder Cees Oosterom (CDA) heeft namens het Vlaardingse College van B&W de bestuurlijke overeenkomst met de minister ondertekenend. Vanwege de toegezegde flankerende maatregelen. Zodra er overigens in dat pakket versoberd wordt, is de handtekening volgens Oosterom niet meer geldig. De bliksemactie stelde de minister in staat om zonder lastige protesten een mooi persmoment te creëren. In een partytent bovenop het zandlichaam feliciteerde hij bestuurders van Schiedam, Delft, Vlaardingen en Midden-Delfland met de best ingepaste snelweg uit de Nederlandse geschiedenis. 5 Musis Minister Eurlings op het dijklichaam van de A4 op 2 september 2010.

Musis | 2010 | | pagina 5