Een snelweg met verleden De eerste ideeën voor een weg tussen Bergen op Zoom en Den Haag stammen uit 1953. Zeven jaar later lanceert minister Korthals het '1200 kilometer plan' waarin de A4 officieel genoemd wordt. In 1965 volgt een tracébesluit dat in 1970 resulteert in het aanbrengen van een zandlichaam. Vervolgens gebeurt er lange tijd niets. De Reconstructiewet Midden-Delfland wordt van kracht waardoor - tot groot plezier van de milieubeweging - de voor- en nadelen van de A4 opnieuw gewogen moeten worden. Niettemin lijkt het in 1989 dan eindelijk zover: de Tweede Kamer besluit tot aanleg van de A4. Nieuwe Europese regelgeving gooit echter roet in het eten: er moet eerst een Milieu Effect Rapportage worden uitgevoerd. Deze MER start in 1993, komt in 1996 gereed en levert een voorstel op voor een A4 op maaiveldniveau. Dat geeft zoveel maatschappelijke discussie dat een ontwerp- tracébesluit wordt uitgesteld. Als vervolgens in 1998 het geld dat voor de A4 is gereserveerd, wordt doorgesluisd naar investeringen in het spoor, loopt de aanleg opnieuw vertraging op. In 2000 vraagt de minister het bedrijfsleven om de A4 privaat te financieren. Daar komt weinig van terecht en een jaar later weigeren de zes betrokken gemeenten sowieso mee te werken, tenzij de minister garandeert dat omwonenden de A4 "niet te horen, te zien en te ruiken" krijgen. Het Plan Norder voor een beter ingepaste, verdiepte A4 krijgt vervolgens wel de handen op elkaar. De regering stelt hier geld voor beschikbaar, maar eerst moet de MER opnieuw worden uitgevoerd. In 2006 ondertekent een bont gezelschap met onder andere minister Peijs, diverse overheden, Natuurmonumenten, Milieufederatie Zuid-Holland en VNO-NCW- west het lODS-convenant (programma Integrale Ontwikkeling tussen Delft en Schiedam). Dit convenant onderschrijft min of meer het Plan Norder. Een aanvulling op de MER blijkt echter noodzakelijk: verbreding van de A13 is namelijk niet als alternatief meegenomen in de eerdere rapportage. Uiteindelijk spreekt minister Eurlings in 2008 zijn voorkeur uit voor de klassieke A4 tussen Delft en Schiedam, maar dan wel als een verdiept "ingepaste" weg, passend binnen het lODS-convenant. Ondertussen komt er echter steeds meer steun voor een ambitieuzer alternatief, het plan van Stichting A4 met Vaart. Ook voorstanders van de klassieke variant, verenigd in de Vrienden van de A4, roeren zich. Uiteindelijk tekenen de betrokken overheden in september 2010 het bestuurlijk besluit tot aanleg van een deels ondertunnelde en deels verdiept liggende A4. De kogel lijkt door de kerk, maar deze geschiedenis wordt ongetwijfeld nog vervolgd. Musis 6 Midden Delfland Stilte ftUB'. Glunderend toont minister Eurlings het door hem getekende tracébesluit. Protesten bij en op het dijklichaam tegen de A4 Midden-Delfland op 2 september 2010.

Musis | 2010 | | pagina 6