Het slappe veen is geduldig: nog eens veertig jaar besluiteloosheid en het dijklichaam zal volledig opgelost zijn. We kijken naar Schiedam mers en Vlaardingers die hun hond uit laten. Iets verderop stunten enkele heren met hun modelvliegtuigjes. "We leven in het nu", zegt Corry realistisch: "Als die A4 er dan echt moet komendan liefst die variant met vaart. Hij wil zich nu concentreren op het nieuwe gevaar. "De Blankenburgtunnel zou veel slechter kunnen uitpakken voor de leefbaarheid in Vlaardingen", zei de wethouder onlangs in de pers. GroenLinks wethouder Jan Robberegt bleef ondanks de toezeggingen tegenstemmen. Voor Riet en Toos Kester is de A24 van latere zorg; de aanleg van de A4 heeft veel meer effect op hun leven. Onlangs heeft Rijkswaterstaat de Adrianushoeve onteigend en binnen afzienbare tijd zullen Riet en Toos moeten verhuizen. De stallen zijn al verhuurd aan agrarische natuurvereniging Vockestaert die ze gebruikt voor de schaapskudde die de zuidrand van Midden-Delfland begraast. Bedreigend We schuiven aan bij Toos. Ook zus Riet komt ons gezelschap houden: "Ons werd niets verteld. Zo ging dat gewoon. Vader had in 1969 een deel van zijn grond aan Rijkswaterstaat verkocht. Zijn melkveehouderij met twintig koeien was te klein om te overleven en er was ook geen opvolger." "Dus eigenlijk kwam die verkoop wel goed uit", vult Toos aan. "In het begin vonden we het wel bedreigend, al die graaf machines. Maar toen er lange tijd niets gebeurde en de milieu beweging opkwam, dachten we dat de A4 nooit gerealiseerd zou worden", zegt Riet. Inmiddels weten de zussen beter. In tegenstelling tot Corry zijn Toos en Riet niet per se voorstanders van de A4-variant met vaart. "Een weiland met koeien is beter", verklaart Toos: "Als de bak toch dicht gaat, gooi er dan gelijk maar wat grond op. Zo blijft het landschap behouden." Volgens Van Winden is daar op zich niets mis mee. Afdekken met grond is inderdaad mogelijk, maar de charme van de A4 met vaart zit hem juist in het dubbele, recreatieve, gebruik. Dat is tevens een van de argumenten waarom deze variant best wat mag kosten. Corry ziet de vaart juist wel zitten: "Het oude landschap gaat inderdaad verloren, maar dat gebeurt hoe dan ook. De vaart is een goede tweede." Bliksemactie Sinds 2 september is de A4 met vaart echter een gepasseerd station, althans: zo lijkt het. Daadkrachtig als altijd wilde minister Eurlings een bezuiniging van minister De Jager van Financiën voor zijn. Door snel het convenant en het tracébesluit te tekenen - met dank aan de Crisis- en herstelwet - werd het budget van 898 miljoen euro voor aanleg veiliggesteld. Dat de officiële ondertekening binnen twee dagen geregeld werd en ook nog eens ruim drie weken eerder plaatsvond dan aangekondigd, is Wilfried van Winden een doorn in het oog: "De minister heeft hiermee ook de mogelijkheid van een politieke discussie geblokkeerd." De bliksemactie stelde de minister in staat om zonder lastige protesten een mooi persmoment te creëren. In een partytent bovenop het zandlichaam feliciteerde hij bestuurders van Schiedam, Delft, Vlaardingen en Midden-Delfland met de best ingepaste snelweg uit de Nederlandse geschiedenis. "Er hing bij ons aan het hek zo'n doek met informatie over de A4 met Vaart. Die was opeens weggehaald toen Eurlings kwam", moppert Riet. In beroep En nu? Gaan Wilfried van Winden en Ton Poot bij de pakken neerzitten? "Nee hoor, wij zullen een beroepsprocedure starten bij de Raad van State.* Volgens verschillende deskundigen maken we een goede kans", zegt Van Winden strijdvaardig: "Rijkswaterstaat hoort een Milieu Effect Rapportage op te stellen en had daarbij ook de meest milieuvriendelijke, en niet eens zo dure, variant mee moeten nemen." Daarmee heeft de minister zelfs het advies van zijn eigen onderzoeksbureau Haskoning genegeerd. Een gemiste kans volgens Van Winden: "Onze variant biedt een schoner milieu, minder geluidsoverlast, mogelijkheden tot recreatie, 10 kilometer natuurlijke oever en een extra zoetwaterbuffer." Hoe het ook afloopt, voorlopig kijkt de Adrianushoeve nog wel even uit over het ingezakte zandlichaam. Corry en ik nemen afscheid van Riet en Toos en fietsen richting Vlaardingen. De wind waait uit het noordoosten. Er is geen verkeer te horen, zelfs niet in de verte, alleen het geruis van de bomen. "Ik hoop maar dat het niet te laat is. Dat die A4 er komt, daar heb ik me nu wel bij neergelegd, maar dat het landschap uit mijn jeugd wordt verpest, kan ik moeilijk verkroppen", zegt Corry. Ze is niet de enige inwoner van onze regio die er zo over denkt. In korte tijd ondertekenden 12.500 mensen de petitie voor A4 met vaart. Kan een populaire minister zoveel mensen passeren? Misschien houdt hij de vaart er toch in... Daar staat hij immers bekend om. *De Zuid-Hollandse Milieufederatie, Milieudefensie, Stop Rijksweg 19/A4 en de Actiegroep Hoezo Midden-Delfland Snelweg hebben ondertussen ook aangekondigd naar de Raad van State te stappen 7 Musis

Musis | 2010 | | pagina 7