'Zo op een rijtje gezetlijkt het alsof het een routine betreft in plaats van een zorgvuldig uitgewerkt protocol. Het tegenovergestelde is eerder het geval. Voor alle stappen nemen we de tijd. We willen het goed doen....f het gesprek met de chirurg. Ook de foto's gaan dezelfde dag nog terug naar de chirurg voor een nader gesprek. Omdat we de mammografie helemaal op de ochtend hebben geconcentreerd, hebben we de mogelijkheid diezelfde dag nog een biopsie te doen. Daarvan worden de resultaten drie maal per dag opgehaald en naar de patholoog van het Franciscus gebracht. Daarvan hebben we dan de dag erna de resultaten en kunnen we het stereotactisch onderzoek doen waarbij de omvang en plaats van de tumor exact worden vastgesteld en gemarkeerd. Marina den Hollander: 'Zo op een rijtje gezet, lijkt het alsof het een routine betreft in plaats van een zorgvuldig uitgewerkt protocol. Het tegenovergestelde is eerder het geval. Voor alle stappen nemen we de tijd. We willen het goed doen...., logisch natuurlijk. En niet alleen vanwege de aard van het werk. Vooral vanwege de patiënten, waarvan het gros zonder enige waarschuwing tevoren plotseling wordt geconfronteerd met een levensbedreigende ziekte. We weten allemaal dat borstkanker bij vijfenzeventig procent van de vrouwen met succes wordt weggenomen. Maar met die rationalisering doe je niets op het moment dat je zojuist van de chirurg hebt gehoord dat je met een grote mate van waarschijnlijkheid bij de slachtoffers zult behoren. Daar kun je niet overheen walsen. Terwijl de ene patiënt het heel nuchter lijkt op te nemen en de ander flauw valt van de spanning, kun je zeggen dat de zenuwen in alle gevallen een grote rol spelen. Daar moet je je voortdurend van bewust zijn'. Maar wat als er niets wordt gevonden? 'Dan', zegt Marina den Hollander, 'maken we zo mogelijk nog meer haast. Overigens zonder de zorgvuldigheid uit het oog te verliezen. In dat geval gaat de cliënt - van patiënt is dan geen sprake meer - terug naar de chirurg en krijgt zij in elk geval die dag nog de definitieve uitspraak. Gelukkig komt dit ook heel regelmatig voor, met een geweldige opluchting tot gevolg. De eerste uitslag krijgen ze hier. De radiologen die mede direct bij de Vlietland Borstkliniek betrokken zijn, mogen vanuit hun specialisatie een directe uitspraak doen. Ook dit maakt dat we voor de patiënt het wachten in onzekerheid bekorten. Twee keer per week overleg Ook in vervolg op het radiologisch onderzoek is alles erop gericht nader onderzoek, beslissing en behandeling zo kort mogelijk na elkaar te doen plaatsvinden. Twee keer per week overlegt de chirurg - één van de vier die bij de Vlietland Borstkliniek betrokken zijn - met de radioloog en de mammacare verpleegkundige. Daarnaast vindt dan nog regelmatig overleg plaats met de instellingen waarmee het Vlietland Ziekenhuis op het gebied van borstkanker en oncologie nauw samenwerkt zoals de Daniël den Hoedkliniek en het Sint Franciscus Gasthuis in Rotterdam, het Reinier de Graaf Gasthuis in Delft en het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. Ook in de voorbereiding van de operatie zijn radiologen en hun staf betrokken; 'Als alles bekend is komt de patiënt hier terug voor het plaatsen van een metalen draadje dat de chirurg rechtstreeks naar de tumor moet leiden. Vaak betreft het een tumor in het beginstadium die alleen met nauwkeurig onderzoek te vinden en van het omringende weefsel te onderscheiden valt. Met een echografisch ingebrachte draad die de tumor aanprikt, weten we zeker dat de chirurg op de goede plaats terecht komt. Daarnaast wordt een radioactieve, blauwe vloeistof ingespoten die de weg naar de eerste lymfeklier markeert die de kankercellen moeten aandoen als ze zich door het lichaam gaan verspreiden. Voor de Vlietland Borstkliniek behoort het tot de standaardprocedure dat ook deze lymfeklier, daarom de poortwachters- of schildwachtersklier genaamd, wordt weggenomen voor pathologisch onderzoek. Is deze klier schoon, dan wordt de patiënt een vervolgoperatie bespaard. Is de klier aangedaan, dan wordt besloten om ook de andere lymfeklieren in de oksel te verwijderen. Vroeger gebeurde dit bij elke borstoperatie, met soms vervelende complicaties tot gevolg. Begeleiding van mensen Marina den Hollander; 'Technisch - en voor wat de mensen betreft - kwalitatief zijn we in staat om volledig mee te draaien in de Vlietland Borstkliniek. Als deze in de toekomst zal uitgroeien, nemen we aan dat ook deze afdeling evenredig in omvang en technische faciliteiten zal toenemen. Ook bij ons is het zo dat de technische mogelijkheden op het gebied van radiologisch onderzoek heel snel gaan. Vandaar dat wij voor al onze medewerkers een schema bijhouden van verplichte na- en bijscholing en dat alle personeelsleden, met uitzondering van de medewerkers die met de MRI werken in elk geval elke twee jaar van positie wisselen. Ook dat helpt om de kennis en de vakbekwaamheid up to date te houden evenals de verplichting om van tijd tot tijd een spreekbeurt te houden over een vaktechnisch onderwerp'. Hoe technisch-geavanceerd ook, binnen het werk van Marina den Hollander en haar collega's voor de Vlietland Borstkliniek, ligt een zwaar accent op de begeleiding van mensen. 'De meesten staan stijf van de zenuwen', zegt ze, 'al wordt dat in alle toonaarden ontkend. Het zijn ook vervelende onderzoeken. Zeker voor ex-patiënten die een borstsparende operatie hebben ondergaan is het heel pijnlijk. Voor gezonde vrouwen is het borstonderzoek al geen pretje, na een borstsparende operatie is het echt een ramp. Maar helaas dat is niet anders. In alle gevallen proberen we de mensen zoveel als mogelijk tegemoet te komen en de onzekerheid weg te nemen. Vaak zeggen we gelijk hoe het eruit ziet. Ook als het niet goed is. Elk resultaat leggen we voor aan de radioloog en in alle gevallen is hij het die de cliënt vertelt wat we gezien hebben. We sturen niemand weg met de onzekerheid over de eerste uitslag'. 13 Musis

Musis | 2010 | | pagina 13