Dankzij preventief bevolkingsonderzoek en betere behandelmethodes van borstkanker overleeft tegenwoordig de overgrote meerderheid van de patiënten. De ziekte blijft echter enorm ingrijpend, zeker als een borst moet worden geamputeerd. het fijn dat ze op ons terug kunnen vallen. De constatering van borstkanker en de daaropvolgende behandeling is emotioneel erg ingrijpend. Wij geven antwoord op alle vragen, vertellen hoe de behandeling zal verlopen en wijzen de weg naar specialistische hulp zoals bijvoorbeeld de fysiotherapeut of een maatschappelijk werker.' Harde cijfers Je kunt je natuurlijk afvragen waarom juist borstkanker zoveel aandacht krijgt in het Vlietland Ziekenhuis; elke vorm van kanker is immers ingrijpend? Dat heeft alles met harde cijfers te maken. Borstkanker, of mammacarcinoom, is veruit de meest voorkomende kanker onder vrouwen; maar liefst een op de acht vrouwen krijgt er mee te maken. Organisaties als Pink Ribbon en de Borstkanker Vereniging Nederland weten bovendien, meer dan andere patiëntenorganisaties, aandacht op de ziekte te vestigen. Speciale zorg via borstkankerpoli's ligt dus voor de hand. Aida Slingerland: 'Ons doel is om met het medisch specialistisch team topzorg aan borstkanker- patiënten te leveren. We willen zo patiëntvriendelijk mogelijk werken, kortere wachttijden bieden, een snelle diagnose stellen en de patiënten vooral ook op emotioneel en maat schappelijk vlak een goede begeleiding bieden.' Voor dat laatste zijn met name de mammacareverpleegkundigen verantwoordelijk. Vernieuwende nazorg Op cruciale momenten in de behandeling van een borst- kankerpatiënt is een van de mammacareverpleegkundigen aanwezig. Bijvoorbeeld als een patiënt voor het eerst bij de chirurg op spreekuur komt, bij het slecht-nieuwsgesprek dat vaak na het onderzoek bij dat gesprek volgt, twee dagen later als de patiënten het slechte nieuws hebben laten bezinken, en natuurlijk direct na de operatie. Ook wordt geprobeerd om steeds dezelfde mammacareverpleegkundigen te koppelen aan een patiënt. Voor zover dat mogelijk is tenminste, want de drie verpleegkundigen werken elk twee dagen in de week. Ze kunnen vier dagen in de week gebeld worden op het telefonisch spreekuur. Maar er is meer. Binnenkort gaan we patiënten ook een half jaar na behandeling op gesprek uitnodigen. Na een jaar doen we dat nog eens', zegt Aida: 'In die periode ontstaan regelmatig specifieke problemen: angst voor de toekomst bijvoorbeeld, of problemen met seksualiteit, het zelfbeeld, de partner, de omgeving, noem maar op.' Het Vlietland is een van de eerste ziekenhuizen die deze structurele nazorg invoert. De borstkliniek op zichzelf is misschien niet vernieuwend, dit soort initiatieven wel. Onder lotgenoten En zo zijn er meer initiatieven. Op dit moment wordt er een borstkankercursus voorbereid, deze gaat in 2011 van start. Het betreft een cyclus van negen lezingen. Chirurg Ingeborg Mares heeft allerlei specialisten bereid gevonden om een bijdrage te leveren: van de psycholoog en seksuoloog tot de fysiotherapeut. En of dat nog niet genoeg is wordt er ook een cursus Beweging en Voeding op poten gezet. De eerste omdat vrouwen na de behandeling door hormonale veranderingen of chemotherapie vaak lusteloos zijn; ze bewegen minder en komen aan, wat de gezondheid natuurlijk niet bevordert. En wat de tweede cursus betreft: ook een bewuste voeding is van belang bij het herstelproces. Maar geldt dat niet voor alle ziektes? Monique van der Hoeven, de collega van Aida, schuift aan en bevestigt dat: 'jawel, maar daardoor is het niet minder belangrijk dat wij dat organiseren. Het is heel fijn om samen met lotgenoten op cursus te gaan. Patiënten willen sterk zijn, zullen thuis niet klagen, maar bij dit soort cursussen vinden ze eindelijk begrip en kunnen ze hun ei kwijt.' Mammapoli voor mannen Dat de kwaliteit van de behandeling van borstkankerpatiënten vooruit is gegaan, blijkt volgens Aida wel uit de reacties van oud-patiënten die de pech hebben na twintig jaar opnieuw opgenomen te worden met borstkanker. Zij zijn vaak verbaasd over de verbeterde zorg, de emotionele begeleiding en, sinds kort, de gerichte benadering in een afzonderlijke poli. Fijn natuurlijk voor alle getroffen dames, maar zou de inciden tele man met borstkanker zich ook op de Borstkliniek thuis voelen? 'Dat denk ik wel, maar eerlijk gezegd weet ik het niet zeker, in het jaar dat ik hier nu werk, heb ik nog nooit een mannelijke patiënt ontmoet.' We proberen het bij Monique. 'We hebben wel de kennis in huis maar het aanbod van mannen met borstkanker is heel gering', antwoordt ze: 'Per jaar wordt in Nederland 13.000 keer de diagnose borstkanker gesteld. Hier vallen maar 100 mannen onder. Misschien zijn er in de afgelopen drie jaar een of twee mannen met borstkanker in het Vlietland Ziekenhuis geweest. Wij behandelen wel meer mannen op de Borstkliniek met goedaardige aandoeningen.' Qua zorg zal het echter niet uitmaken - de mammacare deskundigen zullen mannen op dezelfde manier benaderen als vrouwen - en wat de vormgeving van de kliniek betreft is al enigszins rekening gehouden met mannen. Aida wijst lachend op een paarse muur. 'Beter dan roze toch?' Moeilijke momenten Dankzij preventief bevolkingsonderzoek en betere behandel methodes van borstkanker overleeft tegenwoordig de overgrote meerderheid van de patiënten. De ziekte blijft echter enorm ingrijpend, zeker als een borst moet worden geamputeerd. Dat is precies de reden voor Aida om voor dit werk te kiezen. 'Ik heb altijd iets gehad met mensen met kanker, vooral omdat het een aantal keer in mijn familie heeft gespeeld', verklaart ze: 'lk kon destijds doorsolliciteren vanuit mijn baan als gewone verpleegkundige in het Vlietland en ik heb nog steeds geen spijt van mijn keuze. Het is heerlijk om mensen ondersteuning te geven op momenten in het leven die moeilijk zijn.' En daarmee bedoelt ze niet alleen de patiënten, ook de partners worden niet vergeten. Meestal komen de echtgenoten mee naar het spreekuur en Aida zal dan ook altijd naar het welbevinden van de partners vragen. Voor hen is ook hulp mogelijk. 'Inmiddels weten borstkankerpatiënten uit de regio het Schiedamse ziekenhuis goed te vinden', zegt Aida Slinger land, zich baserend op actuele cijfers. 'In 2009 werden 150 patiënten behandeld, in 2010 gaat het Vlietland Ziekenhuis daar ruimschoots overheen. 'Als mensen de keuze hebben, gaan ze natuurlijk voor de beste behandeling. Dankzij onze borstkliniek kunnen wij die bieden.' 15 Musis

Musis | 2010 | | pagina 15