om de weg te wijzen na horstkanker Es\mm THr% wm TFV% »m tekst: Ingrid van der Vlis foto Jan van der Ploeg Wat te doen na een operatie aan borstkanker? Menig vrouw zal zich dit vertwijfeld afgevraagd hebben. Er is volop informatie te vinden en iedereen 'kent wel iemand die het ook heeft gehad', maar hoe kun je door de bomen het bos blijven zien? Een belangrijk winstpunt van de Borstkliniek in het Vlietland Ziekenhuis is de specifieke nazorg die juist op dit vlak geboden wordt. Een revalidatietraject gecombineerd met vaste medewerkers maakt de periode na een operatie minder chaotisch. Of zoals oedeemtherapeute Anja Roza het graag omschrijft: 'We bieden patiënten een soortTomTom aan om de juiste weg te wijzen na borstkanker.' Zij is al 25 jaar als therapeute actief en werkt tegenwoordig heel specifiek voor de Borstkliniek. Gedreven vertelt zij over de nut en noodzaak van de juiste nazorg. Zij wordt daarbij aangevuld door Lies Bijl, als fysiotherapeute werkzaam bij het Vlietland Ziekenhuis. Lies Bijl is vaak de eerste die het revalidatietraject bij de patiënten onder de aandacht brengt. 'Ik bezoek de dames aan bed als ze geopereerd zijn en nodig hen uit voor de therapie in groepsverband. Dat start ongeveer drie weken na de operatie. Daar krijgen ze onder andere informatie over de chemokuur die hen nog te wachten staat.' Vernieuwend aan de opzet in Schiedam is het groepsverband. Patiënten kunnen meedoen aan een gezamenlijke oefengroep. Direct meetbaar is de tijdwinst, zowel voor therapeut als patiënt. Deze groep komt wekelijks een vol uur bij elkaar. Dan wordt begonnen met een praatje, om te horen hoe het met iedereen gaat. Daar komen diverse zaken aan de orde, die direct behandeld kunnen worden. Het kan dan gaan om in de zon mogen zitten of met een vliegtuig kunnen reizen. Praktische vragen, waarvan het heel prettig is om deze wekelijks kwijt te kunnen. Patiënten hoeven er niet mee naar de huisarts en ze hoeven het ook niet wekenlang op te kroppen. Tijdens of na de groep is er ook nog tijd beschikbaar voor wat persoonlijke vragen. Het is een inloopgroep, dus er zijn altijd lotgenoten die al een stapje verder zijn. Anja Roza: 'Juist dat lotgenotencontact is heel belangrijk, blijkt ook uit steeds meer wetenschappelijke onderzoeken. Wij kunnen allerlei dingen roepen en zeggen, maar dat heeft veel minder effect dan onderling contact. Is een eerste kuur zwaar? Hoe is het met jouw haar? Wanneer gaat het weer groeien? Ga jij ook voor een sjaaltje? Ze geven elkaar bijna therapie. Niet iedereen is een groepsmens. Daarom benadrukken we dat het een keuze is en dat ze ook praktisch gaan oefenen. Als ze dan eenmaal die drempel over zijn, dan zoeken ze elkaar steeds weer op en drinken vaak nog gezamenlijk koffie na afloop.' Borstkankercursus De afgelopen jaren is gebleken dat nazorg vooral na borst kanker heel belangrijk is omdat veel vrouwen vastlopen, zowel mentaal als fysiek. Anja Roza: 'Dat had eerder met een teveel dan met een tekort aan informatie te maken. Vrouwen konden maar blijven shoppen, vooral op het internet. Ze kwamen vaker bij huisartsen of bij specialisten Musis 18 Lies Bijl en Anja Roza

Musis | 2010 | | pagina 18