Wat betreft de bezwaren tegen de lichaamsvreemde prothese: 'Er is zoveel verbeterd en zoveel veranderd in de afgelopen tijd. Het vaak gehoorde bezwaar van een lekkende prothese komt nog nauwelijks voor. Wel is het zo dat een borstprothese na ongeveer 13 jaar vervangen moet worden. is al voldoende. Via deze incisie brengen we onder de borstspier de - reeds gedeeltelijk met een zoutoplossing gevulde - expander in. Die expander is in feite een tijdelijke prothese met een vulventiel dat vlak onder de huid wordt geplaatst. Om de week wordt het vulventiel aangeprikt en wordt de expander met een zoutoplossing bijgevuld tot de gewenste afmeting bereikt is. Dit gebeurt met een heel fijn naaldje, verdoving is daarbij niet nodig. Meestal beperken we ons tot tachtig a honderd cc. Met deze hoeveelheid bereiken we redelijk snel het gewenste resultaat. Hoe lang het allemaal duurt hangt een beetje af van hetgeen gebeuren moet om enige symmetrie tussen de oude en de nieuwe borst te bereiken. Die laatste toont vanzelfsprekend als een jonge stevige borst en wijkt qua vorm meestal af van de bestaande borst. Ook de cupmaat speelt natuurlijk een rol, alsmede het postuur van een vrouw. Overigens neemt dit niet weg dat de vrouwen waarbij de reconstructie met een tissue expander is uitgevoerd vrijwel zonder uitzondering meer dan tevreden zijn met het resultaat. Ook omdat het een reconstructie is met de minste kans op bijwerkingen en de plaatsing van de tissue expander gewoonlijk in één dagbehandeling kan worden voltooid. Enkele maanden na de laatste vulling wordt de expander verwijderd en de definitieve prothese geplaatst. Alles via dat ene litteken van een paar centimeter lengte. In feite een prachtige oplossing. Tijdens dezelfde ingreep kan ook de bestaande borst qua vorm worden aangepast als de patiënte dit wenst. Door de bank genomen vraagt de gehele behandelperiode 6-9 maanden.' Praktisch elke borst kan worden nagebootst Reconstructies met eigen weefsel uit de rug of de onderbuik worden in het Vlietland Ziekenhuis niet gedaan. Dit zijn grote ingrepen waarbij de operatie uren duurt en een langer ziekenhuisverblijf noodzakelijk is. Clausing: 'Als deze vraag aan de orde is, verwijzen we naar een academisch medisch centrum. Een dergelijke reconstructie vergt namelijk heel veel specialisering op meer gebieden dan de Vlietland Borstkliniek en de afdeling Plastische Chirurgie kunnen bieden. We ontraden deze methoden niet als de vraag om reconstructie met eigen weefsel zich voordoet. Het kan zijn dat bij de borstamputatie ook de borstspier moest worden weggehaald en een reconstructie met eigen weefsel de meest voor de hand liggende oplossing biedt. In andere gevallen kiezen vrouwen voor deze methode omdat bij de tissue expander uiteindelijk een lichaamsvreemde prothese wordt geplaatst en daar hebben sommige mensen moeite mee. Dat een reconstructie met eigen weefsel een ingrijpende operatie is nemen ze op de koop toe. In het ene geval wordt vanaf de rug een stuk huid plus de daaronder liggende spier op de borst aangebracht in combinatie met een borstprothese. In het andere geval wordt de huid en het onderliggend vetweefsel van de onderbuik gebruikt met de bijbehorende bloedvaten. De risico's zijn dan ook aanzienlijk groter dan bij de plaatsing van de tissue expander'. Wat betreft de bezwaren tegen de lichaamsvreemde prothese: 'Er is zoveel verbeterd en zoveel veranderd in de afgelopen tijd. Het vaak gehoorde bezwaar van een lekkende prothese komt nog nauwelijks voor. Wel is het zo dat een borstprothese na ongeveer 13 jaar vervangen moet worden. Er is ook een grote verscheidenheid aan vormen. Praktisch elke borst kan daarmee worden nagebootst. Ook het oppervlak van de prothese is aangepast. Deze voelt wat ruw aan. Dit moet voorkomen dat zich een sterk kapselweefsel rond de prothese vormt. Enige kapselvorming treedt natuurlijk altijd op waar een vreemd voorwerp in het lichaam wordt gebracht, maar door het geruwde oppervlak blijft dit beperkt'. Waarop Clausing, vanuit de filosofie van de Vlietland Borst kliniek de nadruk legt, is de noodzaak om de verwachtingen realistisch te houden; 'De borstkliniek geeft - terecht - heel veel aandacht aan de emotionele kant van de zaak. Het is onmogelijk de gehele of gedeeltelijke borstamputatie te doen zonder mentale schade. Het zit in de kleine dingen. Verlies van het decolleté is bijna altijd aan de orde. Nu kun je een heleboel wegrationaliseren, maar dat lukt niet altijd met het zelfbeeld van de vrouw. Daarin komen wij vrouwen met een borstreconstructie tegemoet'. Mooi, echt heel mooi Clausing neemt waar dat de vraag om een secundaire borstreconstructie soms pas maanden of zelfs jaren na de amputatie van vrouwen komt, die bij aanvang van de behandeling nadrukkelijk kozen voor een algehele amputatie en er vanuit gingen dat het daar ook maar bij moest blijven. Echter, als de genezing vordert en ze hun kracht herwinnen, komt toch de vraag om een reconstructie. Het is noodzakelijk dat er tenminste een paar maanden verstreken zijn na het toedienen van de laatste chemokuur. Alle voors en tegens worden besproken en we hebben het over de symmetrie en de mogelijkheden om de nieuwe borst aan te passen aan de vorm van de bestaande'. De resultaten van de borstreconstructies die in samenwerking met de Vlietland Borstkliniek worden uitgevoerd, zijn boven verwachting, benadrukt Clausing. 'Zoiets zingt rond, merken we. Juist omdat we ons uiterste best doen om er - heel creatief- weer een mooie borst van te maken. Daarom krijgen we inmiddels ook van ver buiten de regio verzoeken om een borstreconstructie, in toenemende mate gecombineerd met een met de hand gemaakte tepelprothese. Inderdaad haast niet van echt te onderscheiden. Mooi, echt heel mooi'. 21 Musis

Musis | 2010 | | pagina 21