Het Vlietland Ziekenhuis is niet de eerste instelling die een borstkliniek opent. Maar door de bevlogen inzet van chirurg Ingeborg Mares, die de gehele vrouw, plus haar familiale en sociale omgeving betrekt in de behandeling en begeleiding, staat hier een voorziening van uitzonderlijke kwaliteit, waarin alle chirurgen en alle onder steunende disciplines ten nauwste, en enthousiast met elkaar samenwerken. in elk ziekenhuis gaan er dingen verkeerd. Maar onderdeel van je kwaliteitsbeleid moet dan zijn hoe management en medische en verpleegkundige staf omgaan met gesignaleerde tekortkomingen. Het Vlietland Ziekenhuis houdt net als de meeste collega-instellingen een complicatieregister bij. Wordt er een tekortkoming gesignaleerd dan moet allereerst worden vastgesteld of deze misschien een structurele achtergrond heeft, of dat het een calamiteit betreft. Als er iemand uit bed valt, is dat dan te wijten aan een nalatigheid van de verpleging of betreft het een patiënt die ondanks alle zorg en waarschuwingen toch uit bed probeerde te klauteren. Ook in het laatste geval verdient het incident alle aandacht. Alleen zal de manier waarop het in een verbeterplan ter sprake komt geheel anders zijn Kritische partij Toch heeft Gerrit Jan van Zoelen begrip voor CZ waar deze zorgverzekeraar streeft naar het benoemen van specialisaties en kwaliteit. En dat CZ daarin tevens de relatie tussen zorgverzekeraar en zorgaanbieder centraal stelt. Want ook deze verandert. Met het complexer en vooral kostbaarder worden van de zorg noemt de voorzitter van de Raad van Bestuur het niet meer dan logisch dat de verzekeraars zich intensiever met de zorgverlening willen en zullen bezighouden. In Schiedam heeft dit geresulteerd in een financiële band tussen het Vlietland Ziekenhuis en zorgverzekeraar DSW. Ook sponsor van de Vlietland Borstkliniek. In die overeenkomst zijn volgens Van Zoelen allerlei waarborgen ingebouwd. Van Zoelen; 'DSW heeft belang bij een goed functionerend Vlietland Ziekenhuis. En wordt als zakelijke partner alleen nog maar meer betrokken bij het reilen en zeilen van ons ziekenhuis. De DSW is een kritische partij waarmee het goed praten is over verbetering van de zorg en de toekomstige ontwikkelingen. De vrees voor verschraling deel ik niet. Ik geloof eerder in het tegendeel. Wanneer je topvoorzieningen wilt realiseren is het noodzakelijk om de handen ineen te slaan. Ik kijk dan even naar de wijze waarop het Vlietland Ziekenhuis een nierdialysecentrum van regionale betekenis is geworden. Bij het tienjarig bestaan van het Fonds Schiedam Vlaardingen e.o., ontving het ziekenhuis een vorstelijke gift die ons in staat stelde een start te maken met een dialysecentrum. Van daaruit konden we vervolgens het centrum doorontwikkelen tot een regionale voorziening van grote betekenis. Op het gebied van de nierdialyse neemt het Vlietland Ziekenhuis een prominente plaats in'. Als ziekenhuis zijn we permanent bezig met nieuwe ontwikkelingen', vervolgt hij even later. Deze bevinden zich zowel op het operationele als het organisatorische vlak en de gebieden waarop deze in elkaar overvloeien. Momenteel doorlopen wij de procedures voor de accreditatie door het NIAZ, het Nederlands Instituut voor Accreditatie van Ziekenhuizen. Dit instituut controleert of zorginstellingen zó zijn georganiseerd dat ze zorg leveren die aantoonbaar van voldoende kwaliteit is. Het middel van accreditatie dwingt de instellingen deze kwaliteit te borgen in de interne organisatie en verplicht de zorginstellingen ertoe deze te blijven verbeteren. Zorginstellingen kunnen zich met een NIAZ-accreditatie, die slechts vier jaar geldig blijft, tegenover derden verantwoorden. Het NIAZ is een instituut voor en door de zorg. Het is opgericht door de brancheorganisaties van ziekenhuizen en de Orde van Medisch Specialisten. De toetsing gebeurt door speciaal opgeleide collega's uit andere zorginstellingen. Richtlijn is het speciaal hiervoor ontwikkelde referentiekader door kwaliteitsdeskundigen en vakmensen uit de zorg. Inspirerende mensen Van Zoelen: 'Het verkrijgen van de NIAZ-accreditatie zet het hele ziekenhuis op scherp. Alle onderdelen worden onderworpen aan een strenge, onafhankelijke controle waarin toetsing en tegentoetsing van alle bedrijfsonderdelen elkaar afwisselen. Het verkrijgen van de accreditatie is één stap. Andere zijn het ontwikkelen van specialisaties en het aangaan van vakinhoudelijke allianties met andere instellingen en inspirerende mensen die het ziekenhuis meerwaarde geven. Op die manier heeft het Vlietland Ziekenhuis - in samenwerking met andere zorginstellingen in deze regio de afdeling Geriatrie kunnen ontwikkelen tot één van de allerbeste voorzieningen in Nederland. En zoiets geldt nu ook voor de Vlietland Borstkliniek. Het Vlietland Ziekenhuis is niet de eerste instelling die een borstkliniek opent. Maar door de bevlogen inzet van chirurg Ingeborg Mares, die de gehele vrouw, plus haar familiale en sociale omgeving betrekt in de behandeling en begeleiding, staat hier een voorziening van uitzonderlijke kwaliteit, waarin alle chirurgen en alle ondersteunende disciplines ten nauwste, en enthousiast met elkaar samenwerken. Op deze manier aanvaardt het Vlietland Ziekenhuis een prominente rol naast de andere instellingen op dit gebied in de regio groot-Rotterdam/Delflanden zoals de Daniël den Hoedkliniek, het Erasmus Medisch Centrum, het Sint Franciscus Gasthuis en het Havenziekenhuis in Rotterdam en het Reinier de Graaf Gasthuis in Delft. De gedachte hierachter is dat niet alle de voor de behandeling, begeleiding en nazorg op het gebied van borstkanker noodzakelijke specialisaties in gelijke mate in huis moeten hebben, maar dat de samenwerkende instellingen tezamen alle gevraagde hulp moeten kunnen bieden in een voedingsgebied van meer dan twee miljoen inwoners. Met de Vlietland Borstkliniek is het ziekenhuis daarin dan nu optimaal voorbereid'. 5 Musis

Musis | 2010 | | pagina 5