Bestrijding borstkanker is persoonlijke missie van dr. Ingeborg Mares Borstkliniek Vlietland wil topzorg bieden tekst: Peter de Lange foto's: Sjaak van Beek Het Vlietland Ziekenhuis wil de behandeling van het aantal patiënten met borstkanker verdubbelen. Het ziekenhuis streeft naar 350 patiënten per jaar en heeft daarvoor een speciale kliniek geopend: de Vlietland Borstkliniek. Coördinator van de kliniek is Ingeborg Mareseen chirurg die in haar werk de nadruk legt op aandacht voor de individuele patiënt. Zij wil een bredere en diepgaandere zorg verlenen dan andere ziekenhuizen in de regio die ook borstkanker behandelen. stelling. Mares kenschetst zichzelf als een arts die altijd het grensgebied tussen chirurgie en interne geneeskunde heeft bewandeld. "Ik ben altijd een beschouwend chirurg geweest. De meeste chirurgen zijn gericht op handelen, vooral op opereren. Voor mij is opereren alleen een genoegen als ik zelf volledig het nut ervan inzie. Alleen als ik denk: hier gaat de patiënt mee vooruit, ervaar ik er een zeker genoegen aan." Haar persoonlijke betrokkenheid bij het lot van de patiënt kwam in 2006 duidelijk naar voren in 'Borstbeelden', een opzienbarend boek van Mares en fotograaf Sjaak van Beek waarin vrouwen die een borstoperatie hadden ondergaan voor het eerst eerlijk en onopgesmukt spraken over het ziekteverloop, de ingreep en het leven daarna. Dit boek, dat landelijk de aandacht trok, zorgde voor een verdubbeling van het aantal patiënten op de mammapoli in het Vlietland. Deze grote toeloop bracht het streekziekenhuis ertoe een professionele Borstkliniek op te zetten. Na een lange voorbereiding, volgde in oktober dit jaar de opening. Het vaste team van de Borstkliniek bestaat uit elf mede werkers, onder wie vier chirurgen. Behalve Mares zijn dat Harold Lont, Frédérique Beverdam en Robert Kortekaas. Mares besteedt al haar tijd aan de kliniek, haar drie collega's zijn oncologen die de helft van hun tijd op de mammapoli werken. De overige teamleden zijn radiologen, pathologen, poliassistentes, gespecialiseerde verpleegkundigen en physician assistents. Dit team werkt met de modernste technieken en de beste apparatuur. De afdeling Radiodiag nostiek beschikt sinds de verhuizing naar de nieuwbouw over de modernste instrumenten. Musis 6 Mares en het Vlietland Ziekenhuis genieten al jaren faam om hun specialisme in borstkanker. Bij een project dat tot doel had in een aantal ziekenhuizen een mammapoli op te zetten eindigde het Vlietland in 2004 bij de beste drie. Dat was voor een belangrijk deel de verdienste van dr. Ingeborg Mares-Engelberts, die in mei 2000 in het Vlietland Ziekenhuis was aangetreden als algemeen chirurg om de praktijk voort te zetten van dr. Ria Kagie, één van de eerste vrouwelijke chirurgen in Nederland. Kagie ontving en behandelde vrouwen met borstkanker uit de wijde omtrek. Mares: "Toen ik de praktijk overnam, kreeg ik die categorie patiënten erbij. Dat had ik me van tevoren niet gerealiseerd. Zo heb ik geleidelijk steeds meer verbinding met mammachirurgie gekregen." Dat was een specialisme dat goed paste bij haar belang- Boekuitgave 'Borstbeelden' door dr. Ingeborg Mares

Musis | 2010 | | pagina 6