In tegenstelling tot bijvoorbeeld Engeland, waar borstkanker- patiënten worden behandeld in speciale breast clinics, zijn in Nederland vrijwel alle algemene ziekenhuizen toegerust voor de opvang van deze categorie patiënten. "Maar niet in ieder ziekenhuis is de kennis op dit gebied even specialistisch", zegt Mares. "In deze regio zijn zeventien ziekenhuizen aangesloten bij het Integraal Kankercentrum Rotterdam. Daarvan halen alleen de ziekenhuizen in Dordrecht en Schiedam een hoog volume, dat wil zeggen dat ze meer dan honderdvijftig patiënten per jaar behandelen. De rest behandelt er dus minder. Zelfs de Daniël den Hoedkliniek - wat te maken heeft met het feit dat die zich richt op een specifieke, meer ingewikkelde categorie patiënten. Er zijn ziekenhuizen waar jaarlijks veertig tot vijftig patiënten worden behandeld en er zijn chirurgen die minder dan tien operaties per jaar doen. Aangetoond is dat de kwaliteit verbetert als je meer operaties doet. Uit onderzoek blijkt dat de beste resultaten worden behaald bij 350 patiënten jaarlijks. Om uitstekende zorg te verlenen moet je investeren in mensen en in middelen. Die mensen wil je dan natuurlijk ook benutten. Dat lukt alleen als je continu patiënten hebt. Toch zijn de ziekenhuizen met weinig borstkankeroperaties niet bereid hun patiënten over te hevelen naar een gespecia liseerde mammapoli in de regio. Dat is gewoon niet te regelen in onderling overleg. Dat zou van bovenaf moeten gebeuren." In dit kader past de recente, door zorgverzekeraar CZ aange zwengelde discussie of het aantal uitgevoerde borstoperaties bepalend kan zijn voor het wel of niet vergoeden van de ingreep in een aantal met name genoemde ziekenhuizen. CZ wil het aantal operaties als uitgangpunt nemen, de chirurgen zijn hier fel op tegen. "De tijd is er rijp voor om dit probleem op te lossen", meent dr. Mares. "In de Engelse breast clinics worden alle gevallen van borstkanker binnen een regio in één ziekenhuis behandeld. De verzekering vergoedt ook alleen de behandeling in dat ene ziekenhuis. Centralisatie is gewoon goedkoper. Dat werd overigens al in 2002 geschreven door de Borstkanker- vereniging Nederland. Maar helaas delen de meeste chirurgen deze mening niet. Alle chirurgen zijn tot kort geleden breed opgeleid, ook in de mammachirurgie. Zij vinden het heel moeilijk een deel van wat wel is geleerd niet meer uit te voeren. Dit alleen op basis van kleine aantallen. Bovendien lijkt de mammachirurgie, vergeleken met ingewikkelde botbreuken of gevaarlijke slagaderoperaties, eenvoudig." Dat klinkt een beetje alsof de kwaliteit van de zorg op dit gebied in andere ziekenhuizen te wensen zou overlaten. Maar die bewering wil Ingeborg Mares niet hebben gedaan. "Elk ziekenhuis in de regio gaat heel serieus met deze aandoening om. Daar is geen twijfel over. De patiënt mag er ook vanuit gaan dat ze in ieder ziekenhuis een betrokken chirurg treft. Wij claimen niet dat we het beter doen. Wat wij proberen neer te zetten, is een behandeling op grond van ideeën die ik heb opgedaan, onder andere door te kijken hoe het in andere landen is geregeld. Het is geen onwil dat andere ziekenhuizen het niet zo doen als ik, ik werk gewoon volgens mijn eigen opvattingen." 7 Musis Chirurg Ingeborg Mares en assistenten tijdens een operatie

Musis | 2010 | | pagina 7