Inhoudsopgave 4 Robberegt: meer particulier geld nodig voor kunst en cultuur 8 'Niet bang voor straffere keuzes'. Directeur van het Fonds Schiedam Vlaardingen e. o. IJsbrand van der Velden 12 Een harde slag voor de cultuur, maar onontkoombaar 16 Museumvondsten 18 Het vasthouden van een vervagend beeld 22 Monopole. Schiedam een bioscoop armer. Een monument rijker. 26 Column: Jan Schaper en Schiedam GEPROLONGEERD! 3 Musis MUSIS januari 2011 jaargang 17 no 1 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving. Musis is toegelaten als Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBI) 8049 60 057 Uitgever: Stichting Musis Bestuur: Jan Franken, Dick Jansen, Loe Koppejan - voorzitter, Jos Poolman, Karin Visser, (vacature) Bedactie en administratie: Broersvest 75-77 3111 ED Schiedam Telefoon: 010 473 55 18 E-mail: redactie@musis.info Hoofdredacteur: Hans van der Sloot Redactie: Jeroen ter Brugge, Theo van Giezen, Sjef Henderickx, Jack Tsang, Rikkert Wijk Tekstredactie: Harriet Kruse Eindredactie: Laurens Priester Abonnement: minimaal 32,50 (jaarabonnement 2011) (een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Ad verten tie-exploita tie: DK media, Schieweg 93, 2627 AT Delft Telefoon: 015 256 60 10 Mobiel: 06 285 993 70 MUSIS ONLINE OP http://archief.schiedam.nl/ Van januari 2009 tot de maand voorafgaand aan het laatste nummer (december 2010) is Musis volledig leesbaar op de website van het Gemeentearchief Schiedam publicaties. Het Musisarchief is volledig doorzoekbaar. Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Het onderwijs en educatieve, instellingen kunnen op Musis een beroep doen bij het geschikt maken van onderwerpen voor lessen en projecten. Lithografie en druk: TDS printmaildata, Schiedam Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Omslag: Marilyn Monroe, veelvuldig door de Monopole op het doek gebracht, in 1949 gefotografeerd door Andre De Dienes. Het parasolletje werd later op een veiling voor 31.000 dollar aangekocht door het Museum of Style Icons in Newbridge (Ierland). Geprolongeerd: het Monopole Theater, ooit de Schiedamse volksbioscoop bij uitstek, hoewel ook de Schiedamse Filmkring, de Katholieke Film Actie en Christelijke Film Actie (op cultuurgebied had Schiedam vanouds van elke instelling er drie) er hun cultfilms draaiden zoals het 'Mes in het water' van Roman Polanski, 'Iwan de Verschrikkelijke' van Sergei Eisenstein, 'Rear Window' van Hitchcock of 'Piroschka' van Kurt Hofmann. Na jaren van afbraak en leegstand stond Schiedam voor de keuze tussen het slopen of restaureren van het markante bioscoopgebouw. Het werd restaureren. Geprolongeerd: de Havenkerk in Schiedam. Bij de sluiting indertijd beschreven als een 'pompeus kitschmeubel dat op last van de kerkelijke overheid werd gesloten', momenteel weer op waarde geschat als bijzonder bouwwerk van de hand van de roomse bouwmeester bij uitstek A. Tollus, die in dezelfde orde het beroemde kerkje schiep in Driebergen-Rijsenburg en tekende voor de R.K. Begraafplaats St. Petrus Banden in Den Haag, de laatste rustplaats van tal van bekende Nederlanders. Geprolongeerd: (verwacht) het stadskantoor van Huig Maaskant in Vlaardingen. Nadat de Vlaardingse bevolking eind 2009 z'n voorkeur had mogen uitspreken voor één van de drie getoonde ontwerpen van respectievelijk de architecten Van Mourik, Cepezed en Kraaijvanger Urbis, kwam het onderzoeksbureau en cijferaar Twijnstra Gudde met de mededeling dat renovatie van het bestaande stadskantoor aan het Westnieuwland financieel de beste oplossing zou zijn. Musis wees er maanden daarvoor al op dat het markante gebouw van Huig Maaskant een bijzondere monumentale waarde niet kan worden ontzegd. Beginnen dus maar 'ns bij het schoonmaken van de buitenkant en goed te bekijken of slopen nu wel de beste optie is.

Musis | 2011 | | pagina 3