Geen plaatsvervangende overheid Het geld voor de revitalisering staat los van de reguliere donaties die het Fonds doet. Dat bedrag is al een aantal jaar gemiddeld zo'n 4 miljoen euro, verdeeld over projecten in de gemeentes Maassluis, Schiedam en Vlaardingen. Aanvragen van steun is inderdaad zeer eenvoudig en laagdrempelig. Met één druk op de knop kan via de website online een formulier ingevuld worden. Vooral kunstenaars lijken deze weg naar het Fonds al enige tijd geleden gevonden te hebben. Goed nieuws dus voor gemeentes die op cultuur willen bezuinigen? IJsbrand van der Velden: 'Zeer zeker niet. Dit mogen de gemeenteraden niet als een aanvulling op hun eigen begroting zien. Wij zijn geen plaatsvervangende overheid. Wat de gemeente niet kan of wil doen, daar trekken wij ons in principe niets van aan. Als het een taak van de gemeente is, dan zullen wij niet in dat gat springen. Gemeentes hebben zelf hun verantwoordelijkheid en moeten hun eigen keuzes maken. Gemeentes kunnen het Fonds natuurlijk wel in hun achterhoofd houden. Ze weten waar wij graag aan bijdragen en wat kans van slagen zou kunnen hebben. Dat lijkt mij alleen maar winst. De gemeente - of beter gezegd: de gemeenschap - heeft een goed idee, en wij helpen om net dat extra zetje te geven. We werken ook weieens samen met de gemeentes, maar het is zeker niet zo dat er door ambtenaren projecten worden bedacht met de mededeling "stuur de rekening maar naar de Schiedamseweg". Wij werken echt alleen aanvullend. De gemeentes hebben gewoon geluk dat het Fonds hier zit.' Een belangrijk punt om in de gaten te houden, is het verschil tussen infrastructuur en activiteiten. De overheid heeft als taak om de infrastructuur voor onder andere cultuur, sport en recreatie te behouden. IJsbrand van der Velden: 'Het lijkt misschien handig om daar fors op te bezuinigen, maar als je eenmaal het theater, de kunstuitleen of een festival weg saneert - dan heb je die niet binnen een paar jaar weer terug. Dat zijn ontwikkelingen waar we ons wel zorgen over maken. De overheden zullen moeten zorgen voor filmzalen, musea en dergelijke, dan zorgen wij voor de leuke extra's. Een muziekschool alleen - het gebouw, de docenten - past niet in ons straatje. Als de muziekschool er eenmaal is, zijn wij wel weer de juiste partner voor het inrichten ervan en tekst: Ingrid van der Vlis foto's: Jan van der Ploeg het aanschaffen van extra instrumenten. Dat zie je ook bij de Vlaardingse Kroepoekfabriek. De gemeente heeft zich daar hard voor gemaakt, wij helpen om alles nog beter te laten functioneren. Wij zorgen voor de slagroom op de taart, niet voor de taart zelf. Financiële crisis Met de financiële crisis die nu al enkele jaren voortduurt, lijkt het onontkoombaar dat er zaken veranderen. De regering gaat fors bezuinigen op cultuur en roept particulieren en fondsen op om bij te springen. Volgens IJsbrand van der Velden ligt dat bij dit specifieke Fonds niet voor de hand. Misschien hebben sommige partijen het idee dat wij wel kunnen doen wat anderen niet kunnen, maar die vlieger gaat niet op. Het feit dat er vanuit de overheid minder te besteden is, betekent niet per definitie dat er hier meer geld is. We zijn geen communicerende vaten. Wij doen onze donaties vanuit het beheer van de opbrengsten van het historisch gegroeide vermogen. Heeft de samenleving last van tegenvallende beursresultaten, dan hebben wij dat ook.' De broekriem hoefde nog niet aangehaald te worden, maar de laatste jaren heeft het Fonds zich wel bewust strakker aan het jaarlijkse budget gehouden. Onder betere omstandigheden waren die grenzen meestal wat minder strikt. Binnen de gelederen van het Fonds wordt nu alvast gekeken naar de keuzes die in de toekomst gemaakt zullen moeten worden. 'We kunnen niet meer klakkeloos alles ondersteunen. Dat zal soms leiden tot straffe keuzes, maar daar zijn we niet bang voor. Het kan ook juist veel creativiteit bij mensen losmaken. Er zullen ook best wel projecten verloren gaan. Dat is heel spijtig, maar kan eigenlijk nooit alleen de schuld van het Fonds zijn. We willen bewust geen afhankelijkheidsrelaties en verlenen dus in principe geen structurele steun. Dat zeg ik wat voorzichtig, omdat een toneelvereniging die al acht jaar lang steun van ons krijgt het vast en zeker wel als structureel ziet. Iedere aanvraag wordt echter steeds opnieuw bekeken. Dat betekent niet dat we zomaar "nee" zeggen tegen een al langer lopend project. Als we stoppen, doen we dat geleidelijk opdat de organisaties of clubs zich er op kunnen voorbereiden.' De keuzes worden voorlopig nog vooral positief gemaakt in Goed nieuws dus voor gemeentes die op cultuur willen bezuinigen? IJsbrand van der Velden: 'Zeer zeker niet Dit mogen de gemeenteraden niet als een aanvulling op hun eigen begroting zien. Wij zijn geen plaatsvervangende overheid. Wat de gemeente niet kan of wil doen daar trekken wij ons in principe niets van aan. Als het een taak van de gemeente is, dan zullen wij niet in dat gat springen. Gemeentes hebben zelf hun verantwoordelijkheid en moeten hun eigen keuzes maken. Gemeentes kunnen het Fonds natuurlijk wel in hun achter hoofd houden. Ze weten waar wij graag aan bijdragen en wat kans van slagen zou kunnen hebben. Dat lijkt mij alleen maar winst. 9 Musis

Musis | 2011 | | pagina 9