Creatieve ondernemers zijn essentieel voor Schiedam door: Han van der Horst 17 Musis De minigehaktballen smaakten puik op de Creatieve Top die de Kunstalliantie op vrijdagavond 19 februari in de kapel van het Stedelijk Museum organiseerde. Toch klaagden sommige aanwezigen dat zij kruidiger hadden gekund. Gold dat ook voor de bijeenkomst? Het ligt eraan, hoe je het bekijkt. De Creatieve Top is bedoeld als een gelegenheid voor de creatieve ondernemers van Schiedam om elkaar op een informele wijze te ontmoeten. Zo kunnen zij, hoopt dr. Jolande Bosch van de Kunstalliantie, wat van elkaar leren. Haar proefschrift, verdedigd aan Northumbria University in de roemruchte Noord-Engelse stad Newcastle, gaat over de manier waarop kunstenaars beslissingen (zouden moeten) nemen. Drie creatieve ondernemers waren uitgenodigd om een beeld te geven van hun bedrijf. Dat waren interieurontwerper Onno Donkers, modeontwerpster Linda de Boer uit de tot Distillateursbuurt omgedoopte Slachthuisbuurt en beeldend kunstenaar Marcel Wesdorp uit de Gorzen. Het contrast tussen hun presentaties was groot omdat ze alle drie op een heel ander terrein actief zijn Onno Donkers rekent de Amsterdamse Westergasfabriek en het Rotterdams Filmfestival tot zijn klanten. Bij Linda de Boer moetje wezen voor een unieke trouwjapon of feestjurk. Marcel Wesdorp is meer een klassieke kunstenaar, zij het dat de computer zijn belangrijkste gereedschap is. Hij ontwikkelde een virtueel landschap van tien bij tien vierkante kilometer. Vervolgens, legde hij uit, liet hij zijn computers ontdekkingtochten organiseren door dit niet bestaande gebied, die op het scherm in beeld gebracht worden. Het kunstwerk is inmiddels verkocht en - verklaarde Wesdorp trots - de meeste computers waren inmiddels de deur uit. Het salonensemble DamesDanzi zorgde voor de muzikale omlijsting. De walsjes en de Weense koffiehuismuziek van een eeuw geleden inspireerden tot beschaafde kout en prettige gesprekjes. De organisatie wilde echter meer en daarom bewoog zich een Haagse performancekunstenares die tijdens haar optredens luistert naar de naam Pretty Picture, tussen de aanwezigen. Haar wijduitstaande petticoat was versierd met grote witte letters en zij duwde een karretje voort, waarop zich leitjes bevonden met uiteenlopende woorden, zoals "groei" en "creativiteit". Zij vroeg alle aanwezigen om te poseren met de uitspraak van hun voorkeur. Daar kregen ze dan een mooie ouderwetse polaroidfoto van mee. Ik kan mij vergissen, maar geen enkele creatieve ondernemer koos het bordje met "samenwerking". Toch bleef het niet ongebruikt. Twee aanwezigen wilden er - geheel onafhankelijk van elkaar - graag mee poseren. Dat waren Marieke Groot, beleidsmedewerker Economische Zaken bij de gemeente en wethouder Kunstzaken Wil Vissers. Op het eerste gezicht leek alles heel duidelijk: de overheid streeft samenwerking na maar kunstenaars en creatieve ondernemers zijn net kikkers in een kruiwagen. Zij springen alle kanten op, wat je ook probeert. Was dat het magere resultaat van de ontmoeting in het Stedelijk Museum? Het is maar wat je mager noemt en het is ook maar wat je samenwerking noemt. Aan het begin van de bijeenkomst deelde iemand van de Kunstalliantie mee dat op de Creatieve Kaart van Schiedam zo n tweehonderd ondernemers figureerden maar dat het er waarschijnlijk nog wel meer waren. Bij elkaar leveren zij dan een belangrijke bijdrage aan het gezicht van de stad. Zij zijn binnen ons MKB een opvallend smaldeel. Voor de Nederlandse economie wordt het creatief ondernemerschap steeds belangrijker. Naast de traditionele exportproducten zoals kaas en snijbloemen, worden televisieprogramma's en games steeds belangrijker. Onderschat in dit opzicht ook niet de betekenis van informele ambassadeurs zoals DJ Tiësto. Creatieve ondernemers leveren producten en diensten die heel erg passen in de technologische en economische ontwikkelingen van de eenentwintigste eeuw. Het gaat steeds minder om zuivere hardware, het gaat om slimme ideeën. Wat dat betreft zou je innovatieve ondernemers als Hatenboer van de waterzuiveringsinstallaties of Huisman van de veelsoortige heel grote en aparte dingen die zelf drijven of op schepen worden gemonteerd, bijna tot de creatieve ondernemers kunnen rekenen. Ze zijn het niet. Ze horen meer bij de uitvinders thuis, maar zij zijn voor hun groei en bloei toch afhankelijk van een geestelijk klimaat, waarin nieuwe ontwikkelingen, dwarse gedachten en ongebruikelijke oplossingen alle ruimte krijgen. Als een gemeenschap een grote sector van creatieve onder nemers kent, dan komt zo'n klimaat vanzelf tot stand. Schiedam mag dus blij zijn met zoveel creatief ondernemerschap binnen haar veste. De stad heeft ook nog het geluk dat het in de meeste gevallen geen gevestigde ondernemingen zijn, maar nieuwe bedrijfjes die door enthousiaste jonge mensen in het leven zijn geroepen. Bijkomend voordeel: zij zullen interessante arbeidsplaatsen scheppen, want het MKB is hoe dan ook de motor van de werkgelegenheid en dat geldt net zo goed voor de creatieve ondernemers. Kortom: zij vormen een hoeksteen in het economisch gebouw van de stad. Trek die steen weg en wat overblijft is een soort ruïne van Matenesse. Het was dan ook geen wonder dat juist de wethouder en haar adviseur voor "samenwerking" kozen. Zij hebben zicht op het geheel van het creatieve ondernemerschap in Schiedam. Hoe zou die samenwerking er dan uit moeten zien? Ondernemers uit verschillende branches kunnen veel van elkaar leren door te praten over de knelpunten en de mogelijkheden die zij op hun eigen terrein tegen komen. Alleen al het gesprek levert vaak een beter inzicht op in de eigen situatie. Bijvoorbeeld als het gaat om de marketing van het eigen product bij verschillende doelgroepen. Tegelijkertijd is de overheid - als het goed is - sterk geïnteres seerd in de ervaringen van de creatieve ondernemers met de locatie Schiedam. Daarmee kan de gemeente haar voordeel doen, als het erom gaat het vestigingsklimaat voor deze zo belangrijke sector van het plaatselijk MKB te verbeteren. Veel creatieve ondernemers staken bordjes omhoog met daarop "Creativiteit", "Groei" of vergelijkbare termen. Inderdaad, daar gaat het om. Maar je zet nog een paar zeilen bij als je volgt hoe mede-ondernemers door de golven klieven van het economisch getij. De Creatieve Top van februari was kruidig genoeg. Kleine suggestie aan de Creatieve Alliantie voor de volgende top: hoe breng je jezelf onder de aandacht? Hoe werfje klanten? Er zijn vast wel creatieve ondernemers in de stad die hierover uit de school kunnen klappen op een zodanige wijze dat ze de concurrentie niet wakker maken.

Musis | 2011 | | pagina 17