■■■■ra De modernste winkel van 60 jaar geleden een primeur van Albert Heijn Het elan van die dagen is de belangrijkste karakteristiek van het woon-winkelcomplex aan de Oranjestraat- hoek Lange Nieuwstraat. Een ontwerp van architectenbureau Spruijt Den Butter dat als vormgever van het kort-naoorlogse Schiedam bijna net zo n belangrijk stempel op de stad heeft gedrukt als de architect Piet Sanders in het tijdvak daarvoor. Van Spruijt Den Butter zijn ook onder andere de Grensflat plus de daarmee verbonden woningen op de Rotterdamsedijk, de industriële bebouwing daarachter en de grote kantorenflat op het Stationsplein. Projecten waarvan al bij oplevering de monumentale waarde werd herkend die nu dan wordt bevestigd in een kwalificering als belangrijk erfgoed, de aanbeveling om deze werken de status van gemeentelijk monument te verlenen en restauratie en hergebruik te bevorderen. De fotografie maakt duidelijk wat de filosofie van de ontwerpers was. Met de Oranjegalerij completeerden zij een centrum dat ondanks z'n bescheiden oppervlak allure en ondernemingszin wilde uitstralen. Aan de gebouwen ter plaatse valt dit duidelijk te lezen. Alleen de winkels van toen moeten in herinnering worden teruggeroepen om het gehele beeld te hebben. Met de flat Singelwijck aan de ene kant en de Oranjegalerij aan de andere heeft Schiedam een stedenbouwkundig ensemble dat als geheel en in de Deze maand, maar dan bijna zestig jaar geleden, had Schiedam een nationale primeur. Op 29 februari 1952 opende Albert Heijn in de zojuist gekomen, prestigieuze Oranjegalerij zijn eerste zelfbedieningszaak. Het was een gebeurtenis waarin de burgemeestersvrouw M. Peek-Linthorst naast Albert Heijn persoonlijk een hoofdrol had. Begeleid door - toen al - Neêrlands grootstgrutter deed zij de eerste boodschappen in Nederlands modernste winkel van dat moment. En ongewild dringt zich bij het zien van de foto de vergelijking op tussen de toenmalige vrachtauto's en de mastodonten van nu. Voor haar boodschappen stond de burgemeestersvrouw een piepklein wagentje ten dienste. Ongeveer van de grootte die in de supermarkt van vandaag speciaal voor kleine kinderen is bedoeld. gebouwen afzonderlijk de aandacht verdient. De flat Singelwijck was bij oplevering in 1933 een hypermodern en geheel volgens de inzichten van 'de 8 en Opbouw' gerealiseerd door Heinrich Leppla. Daaronder bevond zich de HEMA. verzonken om daar in alle rust te worden opgebouwd. In de zichtas tussen Oranjegalerij en Singelwijck stonden verder het beeldbepalend Hotel de Kroon en het gebouw van de Hollandse Algemene Verzekeringsmaatschappij ofwel de HAV-bank in de voor Dudok kenmerkende geel geglazuurde steen. De Kroon gold als de culinaire vluchtheuvel voor de Schiedamse upper ten. Onder de HAV-bank waren prestigieuze Lang niet de grootste, maar wel modernste vestiging van de Hollandsche Eenheids prijzen Maatschappij Amsterdam met etalages die als liften in de kelder Musis 20 Na op 29 februari 1952 de opening van de Oranjegalerij verricht te hebben, bedient de echtgenote van de burgemeester, mevr. Peek-Linthorst zich zelf. ENTHOUSIAST ONTVANGEN VöW»ft

Musis | 2011 | | pagina 20