Slechte beurt. Politie treedt verkeerd op in de Oranjestraat jaar werd - eveneens bij Gusto - de zeesleper Loire door Smit Internationale in de vaart genomen. Een zeesleper van de Hudson-klasse, zoals de Elbe, Douro en Ebro, die zowel voor de lange trek als voor stationsdienst rond de grote oceanen waren bedoeld. Achter de Grensflat vestigde zich de fabriek van de modernste drank ter wereld van dat ogenblik, Coca Cola, waarin het publiek door de manshoge ruiten kon toekijken bij de bottellijn. Ook met de aanleg van de Maasboulevard werd een begin gemaakt, in de Nieuwlandse polder werd een tweede contingent van circa 180 woningen rond het te creëren Wibautplein aanbesteed, waarvan op dat tijdstip al bekend was dat de huur zeker elf gulden per week voor een vierkamerflat zou bedragen en bij Wilton-Fijenoord werd de Maasdam te water gelaten. Met de Rijndam, die één jaar eerder door Wilton-Fijenoord was opgeleverd, was de Maasdam één van de nieuwe passagiersschepen van de Holland Amerika Lijn voor de snelle - dus iets minder luxe - Atlantische overtocht. Het ging goed met Schiedam. Sterker nog, het kon niet beter. Terug in de kolommen van 'Het Rotterdamsch Parool De Schie-dammer' zoals de krant officieel heette, putte de redactie zich uit in superlatieven om voor de lezer toch vooral te benadrukken hoe modern de zelfbedieningszaak van Albert Heijn wel niet was. Hier werd in Schiedam geen winkel in gebruik genomen, maar het venster geopend op een geheel nieuwe tijd. 'In de dubbele winkel aan het begin van de Oranje-Galerij, richtte de firma Albert Heijn haar eerste zelfsbedieningszaak van Nederland in', schrijft de krant. 'Vandaar waarschijnlijk dat de directie vanuit Zaandam was overgekomen naar Schiedam' 'Terecht kan worden gesproken van de meest modern ingerichte zelfbedieningszaak, want niet alleen is de opstelling van artikelen geheel aan de eisen van een dergelijke zaak aangepast, ook is er als nieuwste snufje de open koelvitrine voor zuivel en fijne vleeswaren'. In het voorpagina-artikel van dezelfde krant, kwam ook burgemeester Peek nog even aan het woord. De krant: 'In de Oranje-Galerij zag mr. Peek een belangrijke versterking in de strijd tegen de Rotterdamse concurrentie. De Schiedammers, waarvan er nog teveel naar de buurstad trekken voor het doen van hun inkopen, zullen hier weer kunnen ervaren dat ze in hun eigen stad net zo goed terecht kunnen. Mr. Peek sprak de wens uit dat de burgerzin van de Schiedammers in de toekomst aan dit nieuwe winkelcentrum dat een naam draagt, die het symbool mocht heten van vrede en welvaart'. Wat hierin het juiste verband was lieten zowel de burgemeester als de redactie in het midden. Zoiets als 'Schiedam vooruit!' voor zolang het zou duren. Die winkels zijn dan ook zonder uitzondering al jaren geleden vertrokken. Maar volledig overeind gebleven is het elan waarmee Schiedam de jaren 1950 binnentrad. Zie de hier genoemde Grensflat, zie ook het bankgebouw van E. en H. Kraayvanger en zie - nog geheel intact - de Oranjegalerij. Illustratief voor de status die aan de winkels in de Oranjegalerij en de opening door de echtgenote van de eerste burger werd toegekend is het smal kader naast het hoofdartikel in De Schiedammer van 1 maart 1952 onder de hierboven geciteerde kop; 'Voordat Vrijdagmiddag de nieuwe zaken in de Oranjestraat konden worden geopend, was er door de winkeliers en hun personeel al dagen- en zelfs wekenlang heel veel werk verzet. Hoe het ook werd geplooid, niet voorkomen kon worden dat het zwaartepunt van al deze drukte, vooral in de laatste dagen viel, hetgeen niet te verwonderen is wanneer men bedenkt dat de verkoop in het oude pand vaak tot en met Donderdag moest doorgaan. Wie donderdagavond door de Oranjestraat kwam, kon daar dan ook tot dicht tegen het middennachtelijk uur en vaak nog later volle werkzaamheid weten achter de verlichte, nog afgedekte etalages. Daarbinnen arbeidden middenstanders en hun personeel vol enthousiasme aan het inrichten van de nieuwe winkel, die de volgende dag mede de trots van Schiedam zou zijn. Wie schetst hun verbazing die spoedig zou overgaan in grote ergernis toen in deze buitengewone omstandigheden twee politieagenten binnenstapten om een onderzoek in te stellen naar de overwerkvergunningen! Wij weten dat in elk geval één winkelier, die evenals trouwens zijn collega's hierin niet voorzien was, een bekeuring opliep. Tijdens zijn rondwandeling door de Oranje-Galerij werd burge meester Peek naar zijn mening gevraagd over dit ongetwijfeld ontactische optreden. Deze laakte het gebeuren fel en zegde een onderzoek in deze affaire, waarin de wet allerminst met beleid werd gehanteerd, in ieder geval toe'. Musis 22 Oranjegalerie in 2011. Foto's: H. van Wijk.

Musis | 2011 | | pagina 22