frisdrank ten onder leek te gaan. Het opleggen van jenever op geselecteerde vaten, de rol van de moutwijn, kennis van stoken en van het ontwikkelen van de receptuur, blijken een jonger publiek wel degelijk aan te spreken. Dick Jansen; 'Voor ons is dit het moment om afscheid te nemen van de lettercombinatie UTO, hoe leuk de anekdote achter die letters ook is. De lettercombinatie UTO hebben we in de jaren '80 van de vorige eeuw van stal gehaald om - met weliswaar een andere uitleg - te dienen als paraplu voor een combinatie van bedrijven en merken. Op dat moment lag die keuze voor de hand. In de sfeer van fuseren en het aangaan van joint ventures toen, pasten namen als onder andere Verenigde Distilleerderijen, Allied Domecq en UTO wonderwel. De hele branche geloofde in modernisering, schaalvergroting en een overeenkomstige publiekspresentatie. Het Nederlandse gedistilleerd mocht niet langer worden geassocieerd met het verleden en met de daarbij behorende tradities. Sla er de reclames en affiches uit die periode maar op na'. Dick Jansen: 'In de publieke belangstelling tekent zich momenteel echter steeds duidelijker een beweging af die terugkeert naar ambachtelijker, meer uitgesproken en kwalitatief betere producten, in die ontwikkeling heb je als familiebedrijf meer te vertellen dan als afstandelijke, zakelijke producent. Daar hoort dan wel een naam bij. Ook geredeneerd vanuit de Schiedamse tradities waarin de familienamen hecht geworteld zijn. Ook dit opzicht zijn we weer terug'. Merkwaardig pad Tradities volgen soms een merkwaardig pad. Jansen: 'Op de keper beschouwd wordt de nieuwste loot aan de stam, de die bewuste keuze voor een ecologische grondstof als een kwaliteitsonderscheiding mag worden vastgelegd. En dat doen we dan ook met een nieuwe jonge jenever. Misschien opnieuw een standaard, net als de Notaris indertijd. Met de introductie van de moutwijnjenever kwamen we met een absoluut unicum. Thans is het een jenever te midden van heel wat kwaliteitsproducten met een eigen signatuur, smaak en De tijd heeft Herman Jansen in het gelijk gesteld. Voorzichtig keert het publiek terug naar jenevers met een ambachtelijke achtergrond. Karakteristieke smaken mogen weer na een lange periodewaarin de Hollandse jenever jonger en jonger werd en uiteindelijk geheel in de mix met vruchtensap en frisdrank ten onder leek te gaan. bio-jenever helemaal gestookt volgens de normen van de negentiende eeuw. We kiezen voor ecologisch en kleinschalig geteelde granen vanwege de betere smaak en kwaliteit. Maar indertijd gebeurde niet anders. Op de Korenbeurs kwamen de boeren en graanhandelaren met hun beste producten. De distillateurs stelden de hoogste eisen aan hun belangrijkste grondstof, de moutwijn. Elk bedrijfsarchief telt ook stapels brieven die de wisselende kwaliteit van granen, mout en moutwijn tot onderwerp hadden. De brander moest wel constant op zoek naar de best kiemende gerst en de vetste rogge. Wat momenteel anders is, is dat achtergrond. Je kunt je er nooit op laten voorstaan dat jij het was die een omslag op de markt heeft bewerkstelligd. Maar zonder die keuze - nu alweer zo'n kwarteeuw geleden- voor het herintroduceren van de echte moutwijnjenever zou de markt er voor heel wat merken nu heel anders uitzien'. En wat is er dan geworden van de Notaris die in 1987 werd opgelegd en in 2012 een kwarteeuw op eikenhout heeft gelegen? Dick Jansen: Daarmee is het helemaal goed gekomen. Het is overigens geen specialiteit die voor een paar tientjes beschikbaar komt. Daar is het ook de jenever niet naar. Reken dus op een prijs die ook voor de grote whisky's moet worden betaald. Ik denk dan ook niet dat het een jenever is voor de binnenlandse markt, een paar echte grote liefhebbers daargelaten. Deze Notaris zal het moeten hebben van internationale aandacht. En van markten die gewend zijn aan de torenhoge prijzen die ook voor exclusieve whisky's en cognac worden betaald. Waarbij het in het oosten overigens heel gewoon is om zo'n whisky die voor enkele duizenden dollars op de kaart staat gewoon te mixen met cola of zelfs groene thee. Maar goed..., daar moet je dan maar niet al te hard aan denken. We maken mooie producten. Dat is onze stiel. Dat onderstrepen we met onze oude, persoonlijke naam. Herman Jansen kun je op z'n kwaliteiten en beloften aanspreken. UTO ook, maar dat was voor de consument minder duidelijk'. 25 Musis Dick Jansen kijkt toe hoe gemeentesecretaris Jaap Diepeveen en burgemeester Wilma Verver op 2 november 2006 het eerste waarborgzegel plakken op een fles notaris moutwijnjenever. Foto: Roel Dijkstra. Dick Jansen met zijn Schiedamse moutwijnjenever. Foto: Jan van der Ploeg.

Musis | 2011 | | pagina 25