tekst: Froukje Holtrop foto's: De KetelFactory Er zijn nu zo veel namen de revue gepasseerd, dat we even moeten weten wie wie is en hoe de verhoudingen liggen. Wie is Philip Guston? Guston (1913-1980) was een Amerikaanse schilder die in de jaren 1950 furore maakte als abstract expressionist. Samen met Jackson Pollock, Willem de Kooning, Mark Rothko en anderen vertolkten de abstract expressionisten met hun kleurrijke doeken de vrijheid van Amerika. Zij bestormden het internationale kunstpodium en zorgden ervoor dat New York de hoofdstad werd van de kunstwereld. En vooruitstrevende componisten zoals John Cage en Morton Feldman waren bevriend met de schilders. Zo waren Philip Guston en Morton Feldman ook bevriend. In 1970 kwam daar verandering in, toen Guston radicaal van stijl veranderde. Van abstracte schilderijen die gingen over verf en doek ging hij over tot meer figuratief, cartoonesk werk, waarmee hij commentaar leverde op de politiek en de maatschappij. Het is niet meer goed gekomen met de vriendschap. Dat het hun wel aan het hart ging, blijkt uit een portret dat Guston van Feldman maakte in 1978 en uit het stuk For Philip Guston dat Feldman in 1984 componeerde. Geïnspireerd door de abstract expressionistische schilders wilde Morton Feldman ook de muziek bevrijden van de traditionele manier van muziek schrijven. Daar waar de schilders zich concentreerden op de materie, op pigment en structuur van verf, onderzocht de componist de waarde van de noot, of een serie noten, en de expressieve kracht van de resonantie. Hij laat een toon horen, laat er een andere op volgen, herhaalt de oorspronkelijke toon en laat weer een andere horen en herhaalt de oorspronkelijke toon. Alsof hij je de noot van alle kanten wil laten zien. Een soort wetenschappelijk onderzoek. Maar steriel is het niet. De herhaling en variatie creëren een stemming, een atmosfeer. En roepen eerder associaties op met oosterse meditatieve muziek. De compositie van Feldman For Philip Guston, geschreven voor fluit, piano en percussie, bestaat uit twee delen. Het eerste deel wordt eigenlijk in het tweede deel herhaald, maar dan net wat anders. Alsof het gaat over de tijd van de vriendschap en de tijd erna. En dit inspireerde de schilder Ton van Os (Rotterdam, 1941) tot het maken van het schilderij 'A Broken Painting MF/PHG LXVIII'. De gebroken vriendschap verbeeld in een gebroken schilderij. Het schilderij bestaat net als de compositie uit twee delen, die elk hetzelfde laten zien. 'Maar het linkerdeel is van goud, geïntensiveerd licht en in dit deel overdenkt Feldman de tijd van zijn vriendschap met Guston. Het rechterdeel laat hetzelfde zien, maar dan in zilver, waar het licht uit verdwenen is, en hier overdenkt de overleden Guston de tijd van zijn vriendschap met Feldman', vertelt Van Os bij het werk middenin de tentoonstelling in De KetelFactory. In het platte vlak heeft Van Os als in een telraam talloze bolletjes geschilderd. De bolletjes zelf hebben de illusie van diepte, maar in verhouding tot elkaar bevinden ze zich in het zelfde vlak. 'Net als notenbolletjes op een partituur', licht Van Os toe. Maar in tegenstelling tot muzieknoten zijn ze echt rond en verschillend van formaat. De bolletjes lijken kleine planeetjes. De bolletjes gaan niet over de rand van het doek, maar komen er wel erg dichtbij, waardoor de suggestie gewekt wordt dat het buiten het doek verder gaat. Dat het zelfs de diepte in gaat wordt gesuggereerd door de donker aflopende banen aan weerszijden van het tweeluik. Alsof het schilderij zelf een universum is. Herhaling en variatie speelt ook in het werk dat Van Os al meer dan tien jaar aan Morton Feldman wijdt een belangrijke rol. Het Romeinse getal LXVIII in de titel doet vermoeden dat dit werk uit 2006 het 68ste schilderij in de serie is. Zowel Van Os als Aalders brengen een universum in kaartmaar elk op een eigen manier. Van Os laat je dat universum, die andere werkelijkheid, direct ervaren, terwijl Aalders die andere werkelijkheid meer als een gedachteconstructie oproept door het tonen van de gevonden onderliggende patronen en wetten. 31 Musis Steven Aalders, Cardinal Points (White and Black), 2009, oil on linen, 110 x 110 cm, courtesy Slewe Gallery, Amsterdam

Musis | 2011 | | pagina 31