Habets Habets. Twee creatieve en betrokken zussen tekst: Peter de Lange foto's: Sjaak van Beek Alle leden van het gezin Habets, de mannen niet uitgezonderd, waren thuis in Doenrade handig met naald en draad. Wie de oorsprong zoekt van het succes en de creatieve vaardigheden van Jackie Habets, de vrouw achter het befaamde hoedenatelier What's Up, vindt het antwoord in de traditionele huisvlijt op het Limburgse platteland. Daar, in de oostelijke mijnstreek, ligt ook de verklaring waarom Jackies zus Juliette een sociaal bewogen advocaat werd. Gesprek met twee geëngageerde vrouwen over hun jeugd in Limburg en hun carrière in Schiedam. Ze zijn het jongste en op één na jongste kind uit een hecht gezin van vier kinderen, maar eigenlijk kenden ze elkaar nauwelijks toen het toeval hen na een scheiding van jaren samenbracht in Schiedam. Het leeftijdsverschil verhinderde dat Juliette (I960) en Jackie (1964) in hun jeugd nauw met elkaar optrokken. "Ik was nog aan het puberen toen zij al ging studeren," zegt Jackie. Gemeenschappelijk aan hun jeugd was de "ontzettend katholieke" opvoeding die ze kregen. Ze gingen biechten bij een conservatieve pastoor van wie ze ook les kregen op de lagere school. Hij stond in een ouderwets bruin habijt voor de klas. De pastoor kwam ook regelmatig op huisbezoek. Hij straalde autoriteit uit, maar Jackie weet nog hoe hij in verwarring raakte toen hij haar op een keer aantrof achter de naaimachine, bezig een rokje te maken. Met vrouwelijkheden wist hij zich geen raad. Het katholieke ging er gauw af toen de zusjes eenmaal het huis hadden verlaten. "Toen ik ging studeren, heb ik eerst de vlag eens flink buiten gehangen," zegt Juliette. "En toen ik in Rotterdam kwam wonen heb ik me laten uitschrijven

Musis | 2011 | | pagina 4