VlXtfM' specialiteiten werd vluchtelingen bijstaan in asielprocedures. Ook bij het Advokatenkollektief in Schiedam nam zij het op voor de zwakkeren in de samenleving. De rechtsgebieden waarin zij tegenwoordig als vennoot van Habets en Van Leeuwen (de voortzetting van het Advocatenkollektief) optreedt, getuigen nog steeds van haar maatschappelijke bewogenheid: personen- en familierecht, mediation, immigratierecht, sociaal zekerheidsrecht en huurrecht. Het was puur toeval dat haar zus Jackie zich enkele jaren later eveneens in Schiedam vestigde. Jackie was vanuit Limburg naar Delft getrokken om daar de lerarenopleiding te volgen in Duits en textiel. Aan een studie aan de kunstacademie durfde zij zich nog niet te wagen; ze meende dat het misschien verstandiger was eerst een beroep te leren dat haar in staat zou stellen op eigen benen te staan. Ze vond werk als lerares Duits in Spijkenisse en bewoonde ondertussen een appartement in Schiedam dat een vriendin haar had uitgeleend. Daarna waren er alleen nog een vriend en een zwangerschap nodig om haar hechter aan Schiedam te binden. Ze ging aan de Grote Markt wonen, in een huis dat ruim genoeg was om ook een hoedenatelier in te vestigen. Want dat was nog steeds haar droom: een eigen hoedenzaak beginnen. Schiedam bracht Jackie en Juliette nader tot elkaar dan ze thuis ooit waren. Juliette: "Heel ongewoon eigenlijk dat we zo close zijn geworden. Dat komt alleen maar doordat we vroeger allebei ons eigen kringetje hadden en niet zijn vastgeroest in een verhouding van altijd dezelfde patronen en reflexen, zoals je in veel familierelaties ziet. Goed beschouwd hebben we elkaar pas in Schiedam leren kennen." Jackie en Juliette werden dikke vriendinnen Voor Jackies zoon en dochter is Juliette veruit de favoriete tante. "Ik ben hun adjunct-moeder," zegt Juliette. Mogelijk ligt het aan de katholieke inborst van Schiedam dat de Limburgse zussen zich er direct thuisvoelden. "Waarbij me opvalt dat Randstedelingen heel toegankelijk zijn. Misschien wordt een buitenstaander hier wel makkelijker geaccepteerd dan in Limburg. Daar tel je niet mee als je niet van dezelfde soort bent," zegt Jackie. In sociaal en cultureel opzicht heeft de stad meer dan voldoende in huis om te passen bij de beroepsbezigheden van zowel Jackie als Juliette - hoe verschillend die ook zijn. Juliette is van het bedachtzame slag: ze zit het liefst met een boek in een stil hoekje. Dat heeft ze van haar vader, zegt ze; dat was een stille, rustige man. Jackie daarentegen houdt van aanloop: bij haar thuis is het altijd een zoete inval. "Zij is net als onze moeder meer het extraverte type," zegt haar zus. "Als er niet iedere dag iemand langs komt, denkt ze dat haar dak niet in orde is." Overeenkomsten zijn er ook. Waarschijnlijk zijn die te herleiden tot hun katholieke opvoeding. "We zijn allebei stresskikkers," zegt Jackie. "We worden gedreven door perfectionisme. We verzetten veel werk, en als we eenmaal bezig zijn weten we van geen ophouden. We vinden het moeilijk om dingen uit handen te geven. We zijn gewetens volle mensen; we willen niemand tekortdoen of teleurstellen. We hebben een groot schuldgevoel dat zegt dat we altijd moeten werken. Dat we ons nuttig moeten maken. Op de bank zitten en tv kijken is er niet bij." Juliette knikt bij deze typering instemmend. En allebei leggen ze hun ziel en zaligheid in hun werk. Jackie bivakkeert vier dagen in de week in haar winkel in Antwerpen. Ze koos voor de Scheldestad wegens de modegevoeligheid van het publiek aldaar. "Met Amsterdam heb ik niks. En in Rotterdam een winkel beginnen heeft geen zin, ik heb immers al mijn atelier in Schiedam waar mijn klanten terecht kunnen." Om de huur en het materiaal voor de zaak in Antwerpen te kunnen betalen, geeft ze de overige drie dagen Duitse les op een school in Naaldwijk, 's Avonds werkt ze aan haar hoeden en ontvangt ze klanten op afspraak. Ze heeft er alles voor over om van de zaak in Antwerpen een succes te maken. Juliette gaat als advocaat met een zelfde gedrevenheid te werk. "Ik ben altijd op zoek naar nieuwe wegen in de recht spraak, in de hoop dat ik een ommekeer kan bewerkstelligen. Ik ben misschien niet meer zo links als vroeger. Maar ik sta nog steeds aan de kant van de zwakkere. En ik ga altijd tot het gaatje." Jackie sluit een zekere mate van geldingsdrang niet uit. "Als ontwerpster wil ik graag dat mensen er leuk uitzien. Ik wil dat ze zich prettig voelen bij wat ze dragen. Maar ze moeten wél een Jackie op hun hoofd hebben. In wezen wil ik bepalen hoe ze eruitzien. Ik wil er een stempel op drukken." Juliette: "Je wilt een spoor achterlaten, ergens een handtekening plaatsen. Je bent als mens tenslotte niet op de wereld gekomen om als een nachtkaars uit te gaan. Je wilt wel iets betekenen. Van dat idee zijn wij allebei doordrongen en ieder van ons heeft zijn eigen manier gevonden om het te verwezenlijken.' Bij ons kunt u terecht voor persoonlijke en professionele rechtsbijstand op het gebied van onder meer: echtscheiding scheidingsmediation personen- en familierecht sociale zekerheid arbeidsrecht immigratierecht letselschade. Wij hebben jarenlange ervaring op bovenstaande terreinen. Bij ons komt u terecht op een klein kantoor waardoor er veel ruimte is voor persoonlijke betrokkenheid. Als u een zaak bij ons in behandeling heeft gegeven, vinden wij het van groot belang om met u samen te werken en in nauw overleg met u te beslissen welke stappen genomen moeten worden. Wij behandelen zaken zowel op basis van een betaalbaar uurtarief als op basis van door de overheid gefinancierde rechtshulp. A D V K A TEN Oranjestraat 2, Postbus 448, 3100 AK Schiedam - tel. 010 473 89 88 - fax 010 473 32 32 - www.habetsenvanleeuwen.nl 7 Musis

Musis | 2011 | | pagina 7