De stalen zelllogger VL 92 'Balder' en het sleepbootje 'Harley D, 'afgemeerd voor het Museum Vlaardingen aan de Westhavenkade 53/54. Jan Prins, acryl op paneel, april/mei 2010. De manier waarop Vlaardingen heeft gereageerd op het Schiedamse boek is ook voor de langere termijn van groot belang. Zo heeft de ambitie om Schiedam te evenaren en liefst te overtreffen, wat in een aantal opzichten ook gelukt is, een belangrijk gevolg gehad voor de topografisch- historische atlas van het Vlaardingse Stadsarchief. Een boek als dit is alleen mogelijk, als er ook materiaal is om af te beelden. In de inleiding staat het onomwonden: 'daarvoor schoot de collectie tekort waar het de verbeelding van het landelijke buitengebied, de industriële gebouwen en de realisatie van het Actieplan Wonen betreft.' Die inhaalslag is gemaakt met de opdracht aan twintig kunstenaars om in 2009 en 2010 Vlaardingse locaties vast te leggen. Het boek dankt daaraan zijn laatste 76 (zesenzeventig!) tekeningen en prenten, waaronder juwelen als de Balder voor het Museum Vlaardingen door Jan Prins, de laadbruggen van het voormalige Havenbedrijf Vlaardingen-Oost door André Pelgrim, een groot aantal sfeerrijke aquarellen door Christoph Aussems, twee typische Hans van der Sloot tekeningen van respectievelijk de achterkant van Warmelo Van der Drift aan de Westhavenkade en de Villa IJzermans van de Stichting Fonds Schiedam Vlaardingen e.o. aan de Schiedamseweg, en uiteraard het Stadsarchief Vlaardingen aan het Plein Emaus door Qiangli Liang. En jawel, ook het Deltakunstwerk van het Hoogheemraadschap van Delfland is vereeuwigd door Leslie Gabriëlse, het kunstwerk dat satirisch tekenaar Len Munnik (Trouw, Opzij) ooit een van de redenen noemde waarom hij Vlaardingen wilde verlaten Bij zoveel finesse en zorg voor een mooie en gevarieerde selectie en zulke soms diepgravende verhalen bij de prenten en tekeningen is het jammer dat de samenstellers niet iets verder hebben gekeken dan Vlaardingen en de Vlaardingse collecties. Zo bezit het Gemeentearchief Rotterdam veertien tekeningen van Vlaardingen, waarvan een aantal in dit boek niet misstaan zou hebben. De bekende en productieve Rotterdamse tekenaar J. Verheul Dzn. bijvoorbeeld komt in het boek niet voor, terwijl hij toch een aantal interessante tekeningen van Vlaardingen heeft gemaakt, zoals die van de ingang van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor aan de Westhavenkade uit 1935, een gebouw dat in het boek ook niet is afgebeeld, en van monumentale boerderijen in het buitengebied. Twee andere tekeningen zouden ook goed in Het Groot Vlacirdings Prentenboek gepast hebben: Werkzaamheden aan de Beneluxtunnel van E. Annyas uit 1963 en een tekening van hetzelfde onderwerp door André Pelgrim uit 1966. Van Pelgrim is overigens wel een groot aantal werken opgenomen. Enige verbazing wekt ook dat inleider Jeroen ter Brugge in zijn maandelijkse rubriek Museumvondsten in Musis twee jaar op de verschijning van het boek heeft gepreludeerd met onder Musis 16

Musis | 2011 | | pagina 16