touw kun je de wieken laten draaien of stoppen." Peter laat de cursisten zien en horen hoe de rem in de kap aanhaakt. Vrijwel onmiddellijk vertragen de wieken. Enkele seconden later komen ze tot stilstand. De cursisten kijken geïnteresseerd toe. Peter heeft er plezier in. "Of ik het een mooi vak vind? Tja, het is net als met vissers; als ze terug zijn van zee, zeggen ze: nooit weer. Maar eenmaal op zee willen ze niet anders. Dat geldt ook voor mij." Toch heeft Peter het molenaarsvak een tijdje op moeten geven. In 2000 sterft namelijk de zoon van Boekestijn, de beoogd opvolger van Niek en toekomstige baas van Peter. Geheel onverwacht. Een drama. Boekestijn besluit de zaak te verkopen. Krijger Molenaars', een meelbedrijf uit Renesse, probeert het maalbedrijf nog een jaartje voort te zetten. Als de molen opnieuw ingrijpend gerestaureerd wordt, stopt de maalderij en komt de molen weer in bezit van de gemeente. Peter moet noodgedwongen uitzien naar een andere baan en komt in dienst bij een grondbedrijf dat hem uiteindelijk detacheert bij de gemeente Vlaardingen, bij Gemeentewerken. "Dat was wel moeilijk. Een heel andere wereld" herinnert Peter zich: "Maar ik heb er veel geleerd en het waren fijne collega's. Toen ik wegging hebben ze nog een feestje gegeven: ik moest op een stoel gaan zitten, kreeg een muts op m'n kop met een molen erop, en ook jenever en sigaren." Succes voortgezet Peter wijst op de wieken. "Straks gaan die zeilen met bloemen er weer op. Die worden ons feitelijk door de strot geduwd. Ik vind het niks." "O, ik vind het juist mooi", zegt een van de cursisten. "Vindt u het mooi? Ook goed hoor, dan doen we het voor u", lacht Peter. Het grootste deel van de geschiedenis van de Vlaardingse molen is weinig opbeurend. Waar de Schiedamse molenaars in de achttiende eeuw nog enige voorspoed kendenwas het voor de Vlaardingse collega's armoe troef. Ze hielden het hoofd maar net boven water. Tussen 1585 en 1878 huurden de molenaars de molen van de gemeente Vlaardingen en betaalden belasting voor het windrecht. Dat konden de molenaars nauwelijks opbrengen. 19 Musis Gezicht op het centrum van Vlaardingen vanaf de omloop van de Aeolus.

Musis | 2011 | | pagina 19