De inventarisatie en publicatie van de Tweede Wereldoorlog Collectie, een lang bestaande wens van het Streekmuseum, heeft uiteindelijk plaatsgevonden op initiatief van Perry Moree en werd financieel mogelijk gemaakt door het landelijke project 'Erfgoed van de Oorlog' van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Het doel de immense collectie voor een landelijk publiek te ontsluiten, is met 'Geuzenverzet en surrogaatzeep' bereikt. De hoop is dat de beschrijvingen in Adlib nu allengs aangevuld gaan worden met de 'tussen-de-orenkennis' van Anderson. Hierin kan zijn collectie zich onderscheiden ten opzichte van veel andere oorlogscollecties, waarvan vaak niet duidelijk is waar de objecten vandaan komen. Het belang van zijn Collectie kan niet voldoende onderstreept worden en verdient alle aandacht. De 'bruikbaarheid' heeft Anderson de afgelopen jaren zelf al meermalen aangetoond. Niet alleen door presentaties voor scholen, als rekwisiet bij beroemde oorlogsfilms, in tentoonstellingen, maar ook in publicaties waar hij zelf nadrukkelijk de hand had, zoals 'De Schok van het Onbekende' (1994) en de twee delen 'De Donkere Jaren van Vlaardingen' (2005/2010). Er vallen veel verhalen te vertellen met zijn Collectie, daar waar de opzet van het boekje niet verder gaat dan een nuchtere beschrijving per object. De intrigerende voorwerpen in het boekje roepen dan ook vragen over hun herkomst en geschiedenis op. Wie droeg bijvoorbeeld het 'concentratiekampuniform' en waarom zat de drager in concentratiekamp Buchenwald? En van wie waren de verschillende oorlogsherinneringskruizen? Anderson weet het ongetwijfeld, daar waar het nu in het midden blijft hangen. Of die objecten nu allemaal Vlaardings zijn of niet (vele zijn dit overigens wel), maakt even niets uit. Deze deelcollectie van het Streekmuseum overschrijdt het belang van de stadsgrenzen en daar mag deze ntet op afgerekend worden. De Collectie bevat overigens onderdelen die van nationaal belang zijn, zoals enkele nummers betreffende de Winterhulp, de bijzondere collectie affiches en klein drukwerk, en natuurlijk de 'Geuzencollectie'. Deze verzetsgroep, direct na het uitbreken van de oorlog op initiatief van Schiedammer Bernard IJzerdraat opgezet, kreeg in Vlaardingen verder gestalte. Onbekend met het fenomeen repressie en terreur vielen de Geuzen ten prooi aan de bezetter, met de bekende 'achttien doden' en naar concentratiekampen en gevangenissen afgevoerde leden als treurig gevolg. Anderson verzamelde documentatie en authentieke voorwerpen die hier mee verband houden, op een moment dat andere musea daar nog lang niet aan dachten. Had hij dat toen niet gedaan dan was een belangrijk deel hiervan ongetwijfeld bij het afval gegaan, waarvoor Anderson blijvend waardering verdient. 'Geuzenverzet en surrogaatzeep' is een must voor de 'Vlaardingen-verzamelaar' en iedereen die zich bezighoudt met de Tweede Wereldoorlog. Is er dan geen kritiek op het boekje? Ja: los van het ingeplakte erratum is het jammer dat de afbeeldingen geen verwijzing naar de inventaris hebben en dat het moeilijk is naar objecten te verwijzen omdat de catalogus geen (logische) numerieke volgorde heeft (welke volgorde binnen de thema's wel is onduidelijk). Het bijschrift bij de prentbriefkaart van een landkaart met ingevoegde foto betreft overigens niet de Anschluss van Oostenrijk, maar de bezetting van de Duitstalige gebieden in Tsjechië. Anderson en zijn bestuur verdienen een compliment voor het initiatief, een eerste stap naar volledige ontsluiting van de collecties waar zoveel belangstelling voor bestaat. En bij voorkeur natuurlijk in samenwerking of samengaan met het Museum Vlaardingen. Zeker in deze politiek hectische tijden. Of die objecten nu allemaal Vlaardings zijn of niet (vele zijn dit overigens wel), maakt even niets uit. Deze deelcollectie van het Streekmuseum overschrijdt het belang van de stads- grenzen en daar mag deze niet op afgerekend worden. De Collectie bevat overigens onderdelen die van nationaal belang zijn, zoals enkele nummers betreffende de Winterhulpde bijzondere collectie affiches en klein drukwerk, en natuurlijk de 'Geuzencollectie 31 Musis 'Marcherende WA-mannen (1934) op het omslag van 'Geuzenverzet en surrogaatzeep'. Inventaris van de TWeede Wereldoorlog Collectie van de Stichting Jan Andersoft Moree

Musis | 2011 | | pagina 31