Hun ideaal uit de jaren 1980 om het winkelend publiek te verleiden tot een Grote Omloop vanaf de Koemarkt over de Hoogstraat en de Markt naar de Broersvest hebben gemeente en middenstand nooit kunnen verwezenlijken. De parkeergarages onder de Nieuwe Passage en boven de ABC-winkel aan de Lange Kerkstraat werken eerder averechts: ze vangen vooral klanten op voor de winkels in de directe omgeving. Het rendement voor Hoogstraat Midden is praktisch nul. Musis 34 Eén van de aansprekende voorbeeldpanden is de vroegere bioscoop Monopole - een beeldbepalend pand met art deco- elementen tegenover het Stedelijk Museum, dat letterlijk op instorten stond. De gemeente heeft het casco voor één miljoen euro laten herstellen. Met als resultaat een zodanig opgeknapt pand dat weer aantrekkelijk is voor beleggers. Overigens blijft Van Buuren van mening dat de gemeente zich veel moeite en geld had kunnen besparen als ze speel- automatenhal Fairplay een vergunning had gegeven voor vestiging in Monopole. "Ik heb daar in 2007 hartstochtelijk voor gepleit, tot in de gemeenteraad toe. Fairplay zit al bijna 25 jaar op de Floogstraat en heeft nog nooit overlast veroorzaakt. Maar de gemeente lag dwars. Ik ben ervan overtuigd dat Fairplay het pand netjes had opgeknapt. Flet had de gemeenschap geen cent hoeven te kosten." Eén miljoen euro voor één pand is veel, maar Siljee heeft dan ook een aardig potje te verteren in de strijd tegen het verval. De gemeente heeft er tien miljoen euro voor uitgetrokken en dat budget is nog eens verdubbeld door het Fonds Schiedam Vlaardingen. Daarnaast kan de gemeente ook gebruik maken van geld uit het stadsvernieuwingsfonds. De resultaten zijn niet alleen zichtbaar op de Hoogstraat. Van dit geld werd bijvoorbeeld ook de verbouwing van het Wennekerpand tot cultureel centrum bekostigd. "Wenneker" zal zeker publiek naar de binnenstad trekken en daarmee kan ook de Hoogstraat zijn voordeel doen. Een zelfde effect zal naar verwachting uitgaan van de zojuist voltooide bouw van de historische molen De Kameel aan de Schie. Dankzij al deze ontwikkelingen is de Hoogstraat op een beslissend punt in zijn geschiedenis aangekomen, meent John van Buuren. Er wordt gewerkt aan het fysieke herstel van de straat en de omgeving, nu is het tijd om de straat ook een invulling te geven. Welke functie krijgt de straat in de toekomst? Wie gaan zich vestigen in al die opgeknapte panden? Alleen winkels, dat gaat nooit lukken. Welke activiteiten passen er nog meer bij dit type straat? "We moeten ons serieus afvragen wat we met de Hoogstraat willen en een goede bestemming bedenken voor het hele gebied, anders lopen we het risico dat het na verloop van tijd weer mis gaat," waarschuwt Van Buuren. In zijn analyse bestaat de Hoogstraat nu ruwweg uit twee delen: een kern winkelapparaat dat geconcentreerd is rond de Nieuwe Passage en een gebied waar van alles en nog wat zit, van dienstverlening en modewinkels tot cafés en lifestylezaken zoals slaapspecialist Bram de Vos Burchart, Habitas in woon- en keukenaccessoires en de bed and breakfast van Conny Paap. Samen kan deze bonte collectie zaken de basis vormen voor het kwalitatief hoogwaardige verblijfsgebied dat hem voor ogen staat, denkt Van Buuren. "Deze straat heeft potentie," zegt hij beslist. "De bevolkings samenstelling van Schiedam is veranderd. Dat heeft zijn invloed gehad op de klandizie. Maar het hoeft geen nadeel te zijn. Je kunt zo'n verandering ook positief bekijken. Het zou goed zijn als we die nieuwe groepen inwoners ook terugzagen in deze straat. De Hoogstraat is tenslotte van alle Schiedammers. Hier is ook plaats voor allochtone ondernemers. Zij geven kleur aan een straat en trekken jonge mensen aan. Als ik aan de toekomst denk, zie ik een drukke Hoogstraat voor me, met kledingverhuurbedrijven, paramedische activiteiten, galeries, maar ook met allochtone eethuisjes en allochtone winkels." John van Buuren bij Monopole met op de achtergrond het Stedelijk Museum.

Musis | 2011 | | pagina 34